Salı, Nisan 20, 2021

Özbekistan Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı!

Özbekistan kripto para alımlarını yasaklamaya karar verdi. Söz konusu yasaklama, lisanslı kripto borsalarında bile geçerli olacak.

Özbekistan Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı!

Birkaç hafta önce Özbekistan’ın Ulusal Proje Yönetimi Ajansı birtakım düzenleme değişikliğine gitti. 6 Aralık’ta yapılan düzenlemeler, kamuoyunda dijital paraların satın alınmasına ilişkin bazı engellerin geleceği hissiyatını yaratmıştı.

Lisanslı borsalar da bu kripto para yasağına dahil edildi!

Başka bir deyişle, Özbekistan vatandaşları, ülke içinde lisanslı kripto borsalarında bile, artık dijital para birimlerini yasal olarak satın alamayacaklar. Özbekistan’ın geri adım atması ve kriptonun ülke içinde daha fazla yayılmasını önleme kararı dünya çapında sayısız tartışmaya yol açtı.

Özbekistan Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı!
Özbekistan Kripto Para Ticareti Tamamen Yasaklandı!

Kararı veren ajans yeni yasağın getirilmesinden önce yatırımcıların dijital varlıklarını satmasına izin verdi. Dijital para sahiplerinin paralarını ülke içindeki iki kayıtlı platformda satmalarına izin verildi: Forklog ve Sputnik.

Şu ana kadarki bilgilere göre bu haber, dijital para birimlerinin Özbekistan’da meşru bir ödeme yöntemi olarak kullanımının sonu gibi görünüyor.

Karar Tüm Ülkeleri Şaşırttı

Özbekistan bir dijital para ülkesi olmasa da, hükümetin kripto paralara karşı katı duruşu birçok kripto para meraklısını oldukça şaşırttı. Özbekistan henüz kripto ve Blockchain için bir cennet değildi ama kesinlikle bu yolda ilerliyordu.

Geçen yıl, Özbekistan hükümeti kripto para ticaretini yasal olarak kabul etti ve başkanlık kararnamesi sayesinde borsa lisanslanmasına izin verdi. Bu karar, dijital para birimlerinin ülkeye akmaya başlamasına izin vermenin ne kadar kolay olabileceğini göstermişti. Hükümetin bu döneme ilişkin eylemleri, ülkede kripto operasyonlarını genişletmeyi planladığını gösteriyordu.

Kore Blockchain İş Birliği ile gerçekleştirilen anlaşmanın, Özbekistan Devrimi 4.0’ın yürütülmesinde Özbekistan’a yardım sağlayacağı düşünülüyordu.

Projeyle birlikte ülkenin Blockchain ağını daha güçlü hale getirmeye odaklanması bekleniyordu. Bir ticaret platformu ve bir Blockchain akademisi kurma planları bile vardı ve ICO’ların yasallaştırılması söz konusuydu. Ancak son kararla ülkede kripto alımları tamamen yasaklandı. Ancak hükümet, gelecekte yabancı projelerin, yatırımların ve kuruluşların Özbekistan’a gelebileceğine inanıyor gibi görünüyor.

coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96