Salı, Kasım 24, 2020

OKEx’ten paralarını çekemeyen kullanıcılar tedirgin: Borsadan iddialara yanıt geldi!

Bilindiği üzere dünyanın en büyük kripto para borsalarından OKEx 16 Ekim’den beri para çekimlerini kapadı. Milyonlarca borsa kullanıcısı yaklaşık iki haftadır parasını çekemedi.

Çinli kripto para haber sitesi Jinse tarafından dün yayınlanan konuyla ilgili bir haber sosyal medyada hızla dolaştı. Raporda, OKEx’in Bitcoin cüzdanının olması gerektiği gibi çoklu imzalı olmadığı, tek imzalı olduğu, tüm kontrolün kurucusu Xu Mingxing’e ait olduğu ve Mingxing’in gözaltına alınması nedeniyle BTC’lere ulaşılamadığı iddia edildi.

OKEx’ten ise konuyla alakalı inkarın haberi çok gecikmedi. Decrypt’e konuşan borsadan bir yetkili, OKEx’in sıcak cüzdanlar için yarı çevrimdışı çoklu imza sistemi kullandığını bildirdi. Bitcoin’lerin yüzde 95’inin depolandığı soğuk cüzdanlar söz konusu olduğunda, borsanın kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip olduğu belirtiliyor. OKEx’in web sitesinde belirtildiği gibi, özel anahtarlar tamamen çevrimdışı bilgisayarlarda saklanır ve sınırlı miktarda Bitcoin soğuk cüzdan adreslerinde tutuluyor. Şifrelenmiş özel anahtar belgesi ofis dışında saklanır ve farklı yerlerde farklı kişiler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir özel anahtara erişmek için en az iki kişi gerekiyor.

Söz konusu haberi Twitter’da paylaşan Matthew Graham, görselin photoshoplu olabileceğini düşündüğü için tweetini silmeyi tercih etti.

Öte yandan kullanıcılar, neredeyse iki haftadır BTC’lerini çekemedikleri için tedirginler. Borsa dün, kullanıcılara ait tüm fonların güvende olduğunu ve para çekme işlemlerinin devam etmesi için çaba gösterildiğini duyurdu.

Son zamanlarda, büyük yatırımcılar için OKEx’ten para çekmenin bir yolu bulundu. Geliştirici Zulu Republic, likidite sağlayıcısı Alameda Research ve kripto para birimi topluluğu Whalepool ortaklaşa, kullanıcıların bir token oluşturarak belirli bir miktar parasından feragat etmesini gerektiren bir yöntem sundu. Bu yöntemi kullanmak için minimum çekim tutarı ise 100 BTC olarak tanımlandı.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16