Diğer
  Ana SayfaRehberOCO Emir Türü Nedir? Nasıl Kullanılır?

  OCO Emir Türü Nedir? Nasıl Kullanılır?

  -

  Aynı anda iki emir verilebilmesine olanak sağlayan OCO emir türünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

  OCO Emir Türü Nedir?

  Bu emir türü, diğer emir türlerinden farklı olarak aynı anda iki emir verilebilmesine imkan sağlar (bknz: Emir Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?). Bu iki emirden birisi kâr al emri diğeri ise stop loss (zarar kes) emridir. Bu iki emirden biri gerçekleştiği takdirde diğer emir otomatik olarak silinmektedir. OCO emir türü, işlemini takip etmek için yeterli zamanı olmayan yatırımcılar için oldukça faydalıdır. Ayrıca, tek bir sekmede iki limit emir verilebilmesi elde edilen kârın korunmasına ve zararın minimum düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

  OCO Emir Türü Nasıl Kullanılır?

  19.500 dolar seviyesinde bulunan direnç noktasının kırılımı ile 20.000 dolar seviyesinden BTC alımı yaptığınızı varsayalım (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?). Fakat işleminizi takip edecek zamanınız yok ve bu nedenle belirlemiş olduğunuz seviyelere hem kâr al hem de stop loss emirlerinizi vermek istiyorsunuz. Bu noktada, bu iki emri tek bir sekmede verebilmenizi sağlayan OCO emir türünü kullanmaya karar verdiğinizi düşünelim. Bu emir türünü kullanabilmek için işlem yapmak istediğiniz yatırım ürününü seçtikten sonra “i” sekmesinden “OCO” seçeneğini seçmelisiniz.

  OCO 29.07-1

  Yukarıdaki görselde boş kısımları doldurulmamış bir BTC sat OCO emri görmektesiniz. Şimdi bu boş kısımların ne anlama geldiğini tek tek açıklayalım.

  • Fiyat(USDT), yazan kısım kâr alım seviyesinin yazılması gereken alandır. Az önceki örneğimizde 20.000 dolar seviyesinden alım yaptığımızı söylemiştik. O halde fiyatın 25.000 dolar seviyesini yükselmesi ile satış yapmaya karar verdiğimizi düşünelim. Bu durumda “fiyat(usdt)” yazan kısıma 25.000 yazmalıyız.
  • Stop(USDT), yazan kısım ise vereceğimiz stop loss (zarar kes) emrimizin tetikleyici fiyatı olacaktır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?). Varsayalım ki, 19.500 direncinin kırılımı ile 20.000 dolardan aldığımız BTC’leri 19.000 dolar seviyesine düşer ise satmak istiyoruz. Bu zararına satış emri için ise ön koşulumuz, fiyatın tekrardan kırmış olduğu direnç olan 19.500 dolar altına sarkması olsun. Bu durumda “stop(usdt)” yazan kısıma 19.500 yazmalıyız.
  • Limit (USDT), yazan kısım ise stop loss (zarar kes) fiyatımızı yazacağımız alandır. Hemen bir üstte bahsettiğimiz gibi 19.000 dolardan zararına satış yapmaya karar verdiğimiz için “limit(usdt)” kısmına 19.000 yazmalıyız.
  • Miktar (BTC), kısmı elimizdeki BTC miktarının ne kadarı satmaya karar verdiysek bunu yazacağımız alandır. Bu nedenle “miktar(btc)” kısmına satmak istediğimiz BTC miktarını yazmalıyız.

  Verdiğimiz örneğin ve açıklamaların, OCO emrine yansıtılmış halini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

  OCO 29.07-2

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler