Cuma, Şubat 26, 2021

Nvidia, Ethereum Madenciliğini Sınırlayacak!

Nvidia, GPU’larla Ethereum madenciliğini azaltmak için GeForce RTX 3060 işlemcilerdeki hash oranını sınırlayacak. Özel bir Cryptocurrency Madencilik İşlemcisinin (CMP) GPU sıkıntısını azaltması bekleniyor.

Bir blog gönderisinde, grafik işleme birimi (GPU) üreticisi Nvidia, madencilik endüstrisini değiştirebilecek iki duyuru yaptı. “GeForce Oyun İçin Yapıldı, CMP Madencilik İçin Üretildi” başlıklı gönderi, Ethereum gibi kripto para madenciliği için GPU’ların satın alınmasını caydırmak için daha agresif bir stratejinin başlangıcını işaret ediyor.

Bu amaçla Nvidia, 25 Şubat’ta piyasaya süreceği GeForce RTX 3060 ürününün yazılım sürücülerindeki hash oranını düşürecek. Bunu yaparak şirket, GPU’ların “oyuncuların eline geçmesini” sağlamaya çalışıyor. Nvidia şunları duyurdu:

” RTX 3060 yazılım sürücüleri, Ethereum kripto para madenciliği algoritmasının belirli özelliklerini tespit etmek ve hash oranını veya kripto para birimi madenciliği verimliliğini yaklaşık yüzde 50 sınırlamak için tasarlanmıştır.”

Yayın, kripto para birimi madenciliğini küçümsemiyor. Aksine, Nvidia, kullanıcılarının programlanabilir GPU’ları için “sürekli olarak yeni uygulamalar keşfettiklerini” kayıtsız bir tonda iddia ediyor. Ancak madencilik sektöründeki yüksek talepten kaynaklanan GPU eksikliğinden tüm tüketiciler etkilendi.

Bu nedenle, Nvidia’nın yeni grafik kartları, oyuncuların taleplerini karşılamak için “özel” yeni teknolojiye sahip olacak. Ayrıca Nvidia, “profesyonel madenciler” için ikinci bir ürün olan Cryptocurrency Mining Processors (CMP) ‘nin lansmanını duyurdu.

Oyunculara yönelik GPU’larından farklı olarak, CMP’ler grafik üretimini desteklemeyecek, ancak Ethereum madenciliğinde onları “daha verimli” hale getirecek bir dizi özelliğe sahip olacak. Wu Blockchain’in bildirdiği gibi, Nvidia’nın duyurusu özel haber medyasının eleştirileriyle karşılandı.

Yalnızca Ethereum için kısıtlama mı?

Şimdilik, Nvidia’nın diğer grafik kartlarında Ethereum madenciliği için hash oranını düşürmeyeceği görülüyor. Buna rağmen madencilik uzmanı Kristy-Leigh Minehan, Twitter üzerinden Nvidia’nın açıklamalarının “madenciler ve oyuncular arasında karışık duygular” getireceğini söyledi ve şunları ekledi :

” CMP serisine kefil olabilirim. Orada birkaç çiftlik daha olabilir (kim olduğunu biliyorsun). […] Bu kısıtlamanın algoritma tabanlı mı yoksa diğer altcoinler için mi geçerli olduğunu merak ediyorum.”

Ayrıca Minehan, Proof of Work (PoW) algoritmasını destekleyen ekipmana yapılan “azaltılmış” yatırım nedeniyle hareketin Ethereum üzerinde olumlu bir etkisi olacağını belirtti. CNF tarafından bildirildiği üzere, kripto para birimi, Ethereum 2.0’a geçişinin bir parçası olarak Proof of Stake (PoS) algoritmasıyla çalışan Beacon Chain’i başlattı.

Ekosistemin taşınması sırasında birçok kişinin endişelerinden biri, madencilik sektörü ve etkisinin geliştiriciler tarafından sağlanan ilerlemeyi nasıl yavaşlatabileceği ile ilgilidir. PoW’dan farklı olarak, bir PoS blok zinciri, madencilere pahalı ekipmanı sürdürme konusunda teşvik sunmaz. Minehan :

” Başka bir bakış açısından, bu ticarileştirilmiş madenciliğe doğru büyük bir hamle. Nvidia artık ETH’nin bel kemiği olan profesyonel işletmeleri ve frontrunning, hah gibi tüm ek faaliyetleri destekliyor.”

Ethereum (ETH) fiyatı an itibariyle$ 1,517.78dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98