Nijerya, Bitcoin P2P Ticaretinde Afrika Lideri

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Nijerya’nın kripto endüstrisi, hükümetin bitcoin kabulünü engelleme çabalarına rağmen hızla büyüyor. Nijerya hükümeti neden kabul etmek istemiyor? Bitcoin Nijerya için tehlikeli mi? Hepsi ve daha fazlası yazımızda!

Gençler Bitcoin Diyor!

Bitcoin

Birçok genç Nijeryalı, Nijerya Merkez Bankası tarafından uygulamaya konulan kripto yasağına rağmern Bitcoin’i benimsiyor. Aslında, 2021’in başlangıcından bu yana, eşler arası (P2P) bitcoin ticareti , Afrika’daki en büyük değer olan 204 milyon dolara kadar yükseldi.

Bir Bitcoin analitik sağlayıcısı olan Usefultulips’ten derlenen veriler, Nijerya’nın eşler arası işlemler için bitcoin kullanımı Afrika’nın geri kalanını ezerek, geride bıraktığını gösteriyor. Örneğin, son 180 günde, P2P Bitcoin işlemlerinde en yakın rakibi Kenya, toplam 84,3 milyon doları buldu. Gana’da toplam 59.8 milyon dolardı.

Önemli sayıda internet konusunda bilgi sahibi ve kafası çalışan Nijeryalı genç, Afrika’nın en büyük ülkesinde, büyük bir teknolojik ve sosyolojik değişim döneminde sermayeyi taşımak için kripto kullanıyor. Düşen bir yerel para birimi ve düşmanca hükümet, Nijerya’yı Bitcoin’in büyük idealleri için bir zemin haline getirdi.

Eşler Arası Ticaret (P2P) Platformu Yöneticisinden Konuyla İlgili Açıklama

Bitcoin

Bir P2P kripto platformu olan Luno için Nijerya’da iş geliştirme lideri olan Chinedu Obidiegwu, fiyat oynaklığı ve Nijerya merkez bankası tarafından uygulamaya konulan kripto yasağı nedeniyle artan bitcoin kullanımı hakkında konuştu:

“Nijeryalı düzenleyiciler tarafından Şubat 2021’de bankaların kısıtlanması, kripto para ekosistemi için ciddi bir şok oldu. Bununla birlikte, Nijeryalılar, son zamanlarda yükselişten düşüşe geçişte bile alternatif finansman seçenekleri sunan platformlardaki sayılarda görüldüğü gibi kullanımlarını ve bilgilerini derinleştirdi” dedi.

Binance’den derlenen veriler, şirketin Afrika’daki P2P kullanıcılarının Ocak’tan Nisan’a kadar %2.228,21 gibi büyük bir artış gösterdiğini gösterdi. Nijerya, elbette, önemli bir rol oynadı. Paxful, FTX ve Crypto.com gibi diğer en iyi kripto markaları da katılıyor. Merkez bankası, ülkenin bankalarının kripto işlemlerini yürütmesini yasakladığı için P2P işlemleri hızla arttı.

Nijerya’nın Paxful bölge müdürü Nena Nwachukwu, “Merkez bankasının yeni politikasından bu yana işlem hacimlerimizde %23’lük bir artış yaşadık” dedi.

Bitcoin’in yükselişi, pandemi sırasında geleneksel kanallar aracılığıyla yapılan havalelerde keskin bir düşüşe dayanıyor. Dünya Bankası, Nijerya’ya yapılan havalelerin 2020’de %27,7 düştüğünü söyledi.

Nijer Nairası Giderek Erimeye Devam Ediyor

Bitcoin

Nijerya yerel para birimi de halka yardımcı olmadı. Yükselen enflasyon (Mayıs’ta %17,93), servetlerini korumak için bitcoin gibi alternatifler arayan birçok Nijeryalı’nın satın alma gücünü aşındırdı. Ülke, dünyadaki en yüksek genç yoksulluk oranlarından birine sahip.

Bu büyüyen ekonomik zorluklar, hükümetin bitcoin kabulünü engelleme çabalarına rağmen kripto endüstrisinin neden büyüdüğünü açıklamaya yardımcı oluyor. Bu faydalarına rağmen, bitcoin sihirli bir hap değildir.

Luno’dan Obidiegwu, birçok genç Nijeryalı’nın kripto varlığını satın alırken karşı karşıya kaldığı prim maliyetleri ve dolandırıcılığa karşı yüksek riske maruz kalma hakkında konuştu:

Girişimci Ejovwoke Gelecek İçin Umutlu

Abokie.com ve thebittle.com’un kurucusu Enakirerhi Ejovwoke, hükümetin yasağına rağmen hala geçerli olan fırsatlardan bahsetti:

“Yasağın, Nijerya’da kripto gelişimine bir engelden ziyade bir fırsat olarak kabul edildiğini görüyorum ve şu anda veya gelecekte benzer durumlarla karşı karşıya kalan diğer ülkelerin Nijerya’yı bir umut modeli olarak kullanabileceğine inanıyorum.”

Sen Bitcoin ve Nijerya’nın geleceği hakkında ne düşünüyorsun? Sence ülkemizde de benzer durumlar yaşamamız mümkün mü? Fikrini yorumlar kısmında belirtmeyi unutma.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook