New York’un Düzenleyicisi, Şirketlerin Kripto Para Listelemeleri Hakkında Daha Fazla Şeffaflık İstiyor

  • New York finansal düzenleyicisi, eyalette düzenlenen kripto şirketlerinin kripto paraları nasıl listelediği ve listeden çıkardığı konusunda daha fazla şeffaflık sunmalarını istiyor.
  • Önerilen çerçeve, firmalara nasıl özel bir coin listeleme ve listeden çıkarma politikası tasarlamaları konusunda rehberlik etmek amacıyla tasarlanmıştır.
  • Düzenleyiciden coin listeleme politikasına onay aldıktan sonra, bir firma bir coin’i kullanmadan önce NYDFS’ye yazılı bildirimde bulunabilir.

Adrienne Harris liderliğinde New York’un finansal düzenleyicisi, kripto şirketlerinin kripto para listeleme ve listeden çıkartma politikalarında daha fazla şeffaflık talep edecek.

New York’un Finansal Düzenleyicisi Şeffaflık İstiyor

New York finansal düzenleyicisi, eyalette düzenlenen kripto şirketlerinin kripto paraları nasıl listelediği ve listeden çıkardığı konusunda daha fazla şeffaflık sunmalarını istiyor. New York Eyalet Finansal Hizmetler Departmanı, Pazartesi günü yayınlanacak olan önerilen rehberlikte, kripto şirketlerinin, bir kripto paranın kabul edilmesinden önce nasıl bir coin teklifini değerlendirdiği konusundaki beklentilerini, önceki bir versiyonun çerçevesine dayanarak belirtiyor.

Düzenleyici ayrıca, bir kripto şirketinin bir paranın listeden çıkarılması gerektiğinde düşünmesi gereken adımları ve kriterleri açıklıyor. Önerilen çerçeve, firmalara nasıl özel bir coin listeleme ve listeden çıkarma politikası tasarlamaları konusunda rehberlik etmek amacıyla tasarlanmıştır.

NYDFS Müfettişi Adrienne Harris, coin teklifleriyle ilgili standartları daha sağlam hale getirmek için rehberliğe ihtiyaç duyulduğunu ve güncellemelerin incelemeler yoluyla tespit edilen eksikliklerden geldiğini söyledi. Ayrıca yeni rehberin listeden çıkarmayla ilgili ilk rehber olacağını da söyledi. Harris, şunları söyledi:

“Birinin bir zamanlar normal olduğunu düşündüğü bir coinin iyi olduğunu bildiğimizde, yeni risklerin ortaya çıktığını veya coinin kötüye kullanıldığını gördüğümüzde, kuruluşlarımızın, yine de tüketicileri koruyacak şekilde koini listeden çıkarmanın bir yolunu bulmasını istiyoruz. Güvenliği ve sağlamlığı da koruyor.

Öneri çerçevesinin bir parçası olarak, NYDFS, eyalette kayıtlı kripto para şirketlerinden yeni coin listeleme ve listeden çıkarma politikaları sunmalarını istiyor. Önerilen yasa tasarısı 20 Ekim’e kadar halkın yorumuna açık.

2020 yılında yayınlanan orijinal çerçeve rehberliği, NYDFS tarafından düzenlenen kripto şirketlerine özel bir coin listeleme politikası sunmalarını ve bir coin için onay almadan önce düzenleyicinin onayını aramalarını istedi. Listeleme politikası, şirketin iş modeli, operasyonları ve müşterileri gibi faktörlere uygun olmalıdır.

Düzenleyiciden coin listeleme politikasına onay aldıktan sonra, bir firma bir coin’i kullanmadan önce NYDFS’ye yazılı bildirimde bulunabilir. Ancak firma, hala düzenleyici onayı aramadan bir coin’in kullanılmasına izin vermeden önce NYDFS’yi tüm sunduğu veya kullandığı coinler hakkında bilgilendirmelidir.

Önerilen yeni çerçevede nasıl bir süreç var?

Yeni çerçeve, kripto firmalarının coin listeleme politikalarını üç alanda tasarlamalarını istiyor: coin listeleme sürecinin yönetimi; coinlerin risk değerlendirmeleri; ve coinlerin izlenmesi için prosedürler.

Önerilen listeden çıkarma çerçevesi, firmaların bir coin’i nasıl listeden çıkarmaya karar verdiğini, bir çıkarmayı tetikleyebilecek olay türlerini ve müşterilere önceden bildirimde bulunma ve etki analizi oluşturma gibi yürütme planlarını detaylandırmalarını istiyor.

Önerilen çerçeveler, Harris’in New York’un önde gelen bir sigorta ve bankacılık sektörlerini düzenlemekteki rolünü kullanarak ulusal düzeyde kripto için düzenleyici gündemi belirlemeye çalıştığı 2 yılını kutladığı bir döneme denk geliyor.

Harris’in liderliğinde, NYDFS, kripto şirketlerine karşı 132 milyon dolarlık ceza kesmiştir, bunlar arasında borsa Coinbase ve çevrimiçi işlem platformu Robinhood’un kripto birimi bulunmaktadır.

Ayrıca, NYDFS, kripto piyasasında sıkıntılar yaşandığında Mart ayında Signature Bank’ın kapanışını denetledi. Signature Bank’ın dijital varlık bankacılığı işi ile ilgili olarak yaklaşık 4 milyar dolarlık depozito olduğu belirtiliyor. Harris, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hala denetimlerin risk temelli analizini yapmaya devam ediyoruz, bu muayenelerin iyi gittiğinden, varlıkların uygun bir şekilde giderildiğinden emin oluyoruz. Tabii ki, gerektiğinde ceza davalarını getirmeye devam edeceğiz.”

Harris, ajansının kripto biriminin şu anda yaklaşık 60 personeli olduğunu ve iki yıl önceki büyüklüğünün neredeyse üç katına çıktığını belirtti.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version