Neden Yabancı yatırımcılar Türkiye’den kaçıyor?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Yabancı finansal yatırımcılar geçtiğimiz yıl 14.34 milyar dolarlık hisse ve devlet tahvili sattı. EFPR verilerine göre, son 10 haftadır Yükselen Piyasa (GOP) fonlarına yeni para giriyor. Borsa F / K bazında çok ucuzken yıl başında DİBS bileşik getirileri% 13 artarken, TL bu yan dolar karşısında% 22 değer kaybetti, neden bir yabancı gelip pazarlık yapmasın? 

Turkcell’de ne oldu?

BorsaGündem’e göre Ak Yatırım üzerinden 2 milyon lot Turkcell hissesinin 3 dakikada satışı, hisseyi yüzde 6 oranında kesti ve devreyi kesti. 17.01’deki devre kesici borsada anlık paniğe neden oldu. Neler olduğunu anlamaya çalışan büyük oyuncuların satışlarının da etkisiyle gün boyu pozitif olan endeks, bir anda negatife gitti. Turkcell hisseleri yeniden açıldıktan sonra kayıplarını önemli ölçüde telafi etti. 17.35 tarihi itibarıyla yeniden ihraç edilen hisselerde 14,20 liraya kadar olan zarar yüzde 0,21 ile sınırlandırıldı. Turkcell hisseleri 13,56 liraya düştü. Bu gelişme üzerine borsa yeniden artıya döndü ve endeks 1100 puanın üzerine çıktı.

Peki devlet ne yaptı? Cevabı bu sabah Dünya’dan okuduk:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell İletişim’deki fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle 18 Eylül 2020 tarihli işlemlerden başlayarak UBS AG Londra Şubesi adlı yatırımcının Borsa İstanbul’a Doğrudan Piyasa Erişimi aracılığıyla emir göndermesini durdurma kararı aldı. Hizmetleri 15 Eylül 2020’de hisse senedi piyasası.

Neden? Suçum ne? Fiili devlet kontrolündeki hisseleri satmak suç mu?

Okan Müderrisoğlu: Yabancı sermayeyi nasıl istiyoruz?

SABAH yazarı Okan Müderrisoğlu, 10 Eylül’de “Türkiye ekonomisi: ‘Acıyı öldürmek güçleniyor!” Devletin yabancı sermayeyi hangi koşullar altında kabul edeceği başlıklı yazısında şöyle sıralanıyor:

Ne savunuldu?

“Varsa yabancı yatırım gelsin” tezi işlendi.

Öyleyse, “Yabancı nasıl gelir?”

Cevap açık:

“Yüksek faiz öderseniz!”

Şimdi, hükümetin mesajı nedir?

“Yüksek faiz ödeyemiyorum. Sadece yüksek ilgi için gelirse, üzgünüm! Ama yatırım yapacaksa, hisse senedi veya devlet tahvili alacaksa bizim başımızda yeri var. Çıkmak istiyor mu? Parasını almasına izin ver. Ama ‘ben de operasyonları çekerken Türkiye’ye geliyorum’ diyorsak buna izin vermiyor. Yani, ‘Para biriminizi girişte yüksekten, çıkışta alçaktan değiştireceksiniz!’ Böyle bir dünya yok!

Yüksek faiz yok, hisse alabilirsin ama satamazsın. Değiştiremezsiniz. Kısacası benim için işe yararsa yatırım yap, yapmazsa kıçımı tekmele. Yabancı neden gelsin?

Sonuçlar böyle

Halk Yatırım geçtiğimiz haftanın yurt dışı işlem hareketlerini şu şekilde özetliyor: TCMB verilerine göre 11 Eylül 2020 tarihinde sona eren haftada yabancı yatırımcılar fiyat ve kur etkilerine göre ayarlanıyor,

Hisse senetlerinde net satış 30 milyon dolar olurken, geçen yılki birikimli para çıkışı 5,84 milyar dolar oldu.

– Devlet iç borçlanma senetlerinde net satış 32 milyon dolar olurken, geçen yıl birikimli para çıkışı 8,5 milyar dolar oldu.

– Endeksin% 1,5 artışla kapandığı haftada VESTL, ASELS, AEFES en çok para girişi olan hisse senetleri olurken, GARAN, KCHOL, TCELL en çok çıkış yapan hisse senetleri oldu.

Bu rakamlarla geçtiğimiz yıl hisse senedi ve tahvil ve bono piyasalarında toplam 14,34 milyar dolar para çıkışı sağlandı.

Ve 16 Eylül’de Bloomberg’da şu haberler çıktı:

“Türkiye Bankası Hisse Senetleri Dış Çıkışta İndirim Kaybetti”

Diğer bir deyişle, “Türk bankası hisselerinin indirimleri yurt dışı uçuş nedeniyle rekor seviyelere ulaştı”.

Bir düşünün, 14,34 milyar dolarlık sıcak para bitmeseydi dolar / TL bu sabah 7,55 olur muydu? TCMB rezervleri negatife döner mi? O para Türkiye’de kalmıştı, yapabileceğimiz ortalama GOP finansal yatırımı ile bugün faiz getirisini artırmak zorunda mıydık?

Kaynak: ParaAnaliz

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster