NASDAQ, Spot Ethereum ETF Yarışına Dahil Olarak Kritik Bir Rol Oynayacak!

  • Son bir NASDAQ başvurusu, varlık yöneticisi Hashdex’in Ethereum ETF yarışında farklı bir yaklaşım benimsemekte olduğunu gösteriyor ve bu, Ethereum ETF yarışında oyun değiştirici olabilir.
  • Fonun sponsorları, Ether Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Spot Ether’ı bir araya getirmenin ve piyasaya Ethereum fiyatını izleyen bir “düzenlenmiş ürün” sunmanın yardımcı olacağını düşünmektedir.
  • NASDAQ’ın başvurusunda, “düzenlenmemiş spot borsalar” ifadesi birkaç kez geçmektedir ve bu, Coinbase ve diğer varlık yöneticilerinin başvurularıyla ilgili doğrudan bir saldırı gibi görünmektedir.

NASDAQ’ın son SEC başvurusunda Hashdex’in Ethereum ETF hisselerini listeleyip alım satıma açmak için başvuruda bulunduğu görüldü, borsa, Coinbase’i başvuruya dahil etmedi.

NASDAQ ve Hashdex, Ethereum ETF’si için Harekete Geçti

Geleneksel finansal kuruluşlar, kripto ETF başvurularına odaklandıkları belirli bir piyasa (spot veya vadeli) üzerinde yoğunlaşmıştır. Ancak son bir NASDAQ başvurusu, varlık yöneticisi Hashdex’in Ethereum ETF yarışında farklı bir yaklaşım benimsemekte olduğunu gösteriyor ve bu, Ethereum ETF yarışında oyun değiştirici olabilir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yapılan başvuruya göre, borsa, Hashdex Nasdaq Ethereum ETF’sinin hisselerini listeleyip alım satımını yapmayı planlıyor ve bu fon Toroso Investments LLC tarafından yönetilecek ve kontrol edilecektir.

İlginçtir ki, bu fon hem Ether vadeli işlem sözleşmelerini hem de Spot Ether’ı tutacaktır. Hashdex’in varlık yöneticisi olarak bu hamlesi, diğer varlık yöneticilerinin ya Spot Ether ETF’si ya da Ether vadeli işlem ETF’si sunmak için başvuruda bulundukları veya her ikisini ayrı ayrı sunmak için başvuruda bulundukları göz önüne alındığında yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Ancak Hashdex, hem Ether vadeli işlem sözleşmelerini hem de Spot Ethereum ETF’si tutan bir fon sunmayı amaçlamaktadır.

Fonun sponsorları, Ether Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Spot Ether’ı bir araya getirmenin (SEC’in büyük bir endişesi olan piyasa manipülasyonu riskini azaltmaya) ve piyasaya Ethereum fiyatını izleyen bir “düzenlenmiş ürün” sunmanın yardımcı olacağını düşünmektedir. Bu fon, ABD yatırımcılarının “düzenlemesiz ürünler, yurtdışında düzenlenen ürünler veya Ether bulunduran halka açık şirketlere yatırım yapma gibi dolaylı stratejilere” güvenmek zorunda kalmadan Spot Ether’a maruz kalmasına yardımcı olacaktır.

Önerilen ETF için bir gözetim paylaşım anlaşması (SSA) gerekliliğini yerine getirme gerekliliği nedeniyle, NASDAQ başvurusunda Chicago Ticaret Borsası (CME), Ethereum’un fiyatını takip etmek için kullanılacağını belirtti; çünkü CME, “önemli bir büyüklükte düzenlenmiş bir pazarı temsil etmektedir.”

Ayrıca, fonun fiziksel Ether bulundurması beklenmektedir. Ancak sponsorlar bu tokenleri “düzenlenmemiş Ethereum spot borsalarından” değil, CME Market’in Fiziksel Değişim (EFP) işlemlerinden satın almayı düşünmektedir.

Bu hamle, Hashdex’in mevcut Bitcoin vadeli işlem ETF’si ile bir spot Bitcoin ETF’sini birleştirmeyi önerdiği başvurusuna benzerdir. Hashdex, başvurusunda, Spot Bitcoin’in fiyatını izlemek için CME’nin kullanılacağını ve tüm Bitcoin alımlarının CME’nin EFP’sinden yapılacağını belirtti.

Hashdex Diğer Varlık Yöneticilerini Zor Durumda Bırakıyor mu?

NASDAQ’ın başvurusunda, “düzenlenmemiş spot borsalar” ifadesi birkaç kez geçmektedir ve bu, Coinbase ve diğer varlık yöneticilerinin başvurularıyla ilgili doğrudan bir saldırı gibi görünmektedir. Unutulmamalıdır ki, Ark Invest dahil diğer varlık yöneticileri, Ethereum ile ilgili bir ETF sunmak için Coinbase’i depoziter olarak seçmişlerdir.

Bu nedenle, Hashdex’in Coinbase’i “düzenlenmemiş spot borsa” olarak etiketlemesi doğru görünmemektedir, çünkü bu, SEC’in bu başvurularla ilgilenirken vereceği kararı etkileyebilir.

Ayrıca, BlackRock gibi varlık yöneticilerinin SSA ve depoziter olarak Coinbase’i seçmesi, birçok kişi tarafından SEC’in, Coinbase ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilendirildiği bir başvuruyu onaylama eğiliminde olmayacağını belirtmişti, çünkü şirketin bu kripto borsası ile devam eden bir dava vardı.

Hashdex’in “yenilikçi yaklaşımını” birçok kişi takdir edebilir ancak bu yaklaşımın diğer başvuruları nasıl engelleyebileceğine ve genel olarak kripto endüstrisine etkilerine dikkat etmek gereklidir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version