Çarşamba, Ocak 27, 2021

MIT Kripto Para İşlemlerini Hızlandıracak Adımı Attı!

MIT Kripto Para İşlemlerini Hızlandıracak Adımı Attı! – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, blockchain tabanlı işlemleri hızlandırmak için yeni bir kripto aktarım şeması oluşturdu.

MIT Kripto Para

MIT Kripto Para Çalışmaları

MIT, 30 Ocak tarihli duyuruda ”ödeme kanalı ağları (PCN)” adlı yeni bulduğu çözümünün blockchain tabanlı işlemlerin süresini azalttığını ve kar sağladığını ileri sürdü.

PCN’de yapılan işlemler, blockchain ağından minimum müdahaleyle gerçekleştiriliyor.  Duyuruda ”As explained, in PCN, transactions are performed with minimal involvement from the blockchain. “Bir grup PCN kullanıcısı, belirli bir miktar para ile havuz hesabı oluşturuyor ve böylece havuz hesaplarından oluşan, büyük ve birbirine bağlı bir ağ meydana geliyor. Kullanıcılar, ödemeleri bu hesaplar yoluyla yönlendiriyor ve blockchain ağıyla yalnızca hesap oluşturma ve kapatma esnasında etkileşime geçiliyor, bu da işleri büyük ölçüde hızlandırıyor. Hesaplar, işlem kendileri yoluyla yönlendirildiğinden ufak bir ücret de alabiliyor.” diye açıklandı.

Geleneksel şemalar, bir işlemi tamamlamak için en kısa yolu seçerken ve kullanıcının bakiyesini umursamazken PCN, ödemelerin yalnızca işlemi gerçekleştirmek için yeterli bakiyeye sahip kanallar yoluyla yönlendirilebildiği ortak hesaplara dayanıyor.

Duyuruya göre bu durum, ortak hesaptaki kullanıcılardan birinin çok fazla işlem yürütmesinin ve bakiyeyi sıfırlamasının, bu nedenle daha fazla işlem yürütülememesinin önüne geçiyor.

Splitting full transactions

Araştırmacılar, PCN haricinde Spider adlı, tüm işlemleri daha küçük ”paketlere” ayıran bir tekniği de tanıttı. Araştırmacılardan Vibhaalakshmi Sivaraman, şöyle açıkladı:

“En kısa yolu seçen şemalar, hesaplar arasında dengesizliğe, bu nedenle de kilit ödeme kanallarının tıkanmasına ve sistemin felç olmasına neden olabilir. […] Ortak hesaptaki tüm kullanıcıların bakiyelerinin dengeli olduğu bir şekilde yönlendirme yapmak, ilk fonları mümkün olduğu kadar işlemi yürütmek için kullanmamıza olanak sağlıyor.”

Teknoloji devi IBM, çevrimdışı işlemlerin kaydını tutmak için tasarlanmış ”bilinçli token” için patent aldı. IBM’in geliştirdiği sistem, çevrimdışı işlemler dahil finansal veri işlemeyi elektronik para platformunda gerçekleştiriyor ve e-ticaret token’ı yürütüyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19