MASAK’tan flash kripto para açıklaması: 100 milyon TL tespit ettik, ifşalayacağız!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) salgın sürecinde 100 milyon TL’nin kripto para ile yurt dışına çıkarılmasını belirlediği belirtiliyor.

Sabah Hazal Ateş’in haberine göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, salgın sırasında yurt dışına transfer edilmek üzere yaklaşık 100 milyon liralık kripto para tespit ettiklerini belirtti. Kurt, bu paranın bir kısmının Amerikan borsasına gönderilmeye çalışıldığını belirterek, “Yaklaşık yüzde 40’ı sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesapları engellendi, soruşturma başlatıldı. Kimsenin gözyaşlarına bakmayacağız. Hepsini ifşa edeceğiz.” dedi.

Hem bireyler hem de kurumlar var

Kurt, yurtdışında para toplamaya çalışanlar arasında hem birey hem de kurum olduğunu söyledi ve bunları tek tek açıklayacaklarını vurguladı.

Kurt “Konuyla ilgili sözlerini devam ettirerek” Türkiye’de kripto para borsasına banka havaleleri yoluyla yapılıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz devam ediyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Sorumluluk denetimi yapacağız. Kripto para hakkında çok az işlem bildirimi gönderen sistematik müfettişler göndereceğiz. Bu konuda ihmalkar olanlara ağır para cezaları verilecek” dedi.

Şubat ayında yaptığı bir başka açıklamada, MASAK Başkanı, sanal medyada yasa dışı stake ve kumar kapsamında kripto borsaları hakkında “çok ciddi” bir soruşturma yürüteceklerini belirtti.

MASAK, kripto para birimlerinde şüpheli işlemlerin tanımını değiştirdi

MASAK, geçen yıl kripto paradaki şüpheli işlemlerle ilgili tanımda bir değişiklik yaptı. Kurul daha önce Bitcoin satın almak için yapılan tüm transferleri “şüpheli işlemler” olarak görüyordu. Ancak, geçen yıl yapılan değişiklikle, şüpheli işlem tanımı “Müşteri hesaplarından kripto para satın almak amacıyla yerli ve yabancı kripto borsalarına veya gerçek veya tüzel kişi hesaplarına para transferi sıklığı ve tutarı” olarak değiştirildi.

Yeni tanımla MASAK, bu amaçla yapılan tüm transferleri şüpheli işlemler kapsamında içermeyeceğini, bunun yerine müşteri profiline uymayan miktar ve sıklıkta yapılan transferleri değerlendireceğini belirtti.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster