Layer-2 Çözümleri, Ethereum için Neden Çok Önemli?

  • Bir ünlü on-chain analistinin gönderisine göre, L2 rollup’ların ölçek faktörü, bir yıldan daha kısa bir süre önceye göre 5.25 katına çıktı.
  • L2Beat’e göre, ölçeklendirme çözümleri, yayınlandığı sırada ortalama olarak saniyede 45 işlemi işlemişlerdir. Buna kıyasla, Ethereum üzerindeki ortalama işlem hızı 10.5 idi.
  • En büyük ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, token takasını 0.12 dolar gibi bir fiyata yapmayı mümkün kıldı ki bu Ethereum üzerindeki oranların yüzde 3.8’ine denk gelmektedir.

Layer 2 (L2) ölçeklendirme çözümleri, temel katman Ethereum’daki ölçeklenebilirlik boşluklarını hızla dolduruyor: L2 neden çok önemli?

Layer-2, Ethereum Üzerinde Hızla Gelişim Gösteriyor

Yavaşça ama kesin bir şekilde, Layer 2 (L2) ölçeklendirme çözümleri, temel katman Ethereum’daki ölçeklenebilirlik boşluklarını doldurmaya başladı. Bir ünlü on-chain analistinin gönderisine göre, L2 rollup’ların ölçek faktörü, bir yıldan daha kısa bir süre önceye göre 5.25 katına çıktı. Basitçe ifade etmek gerekirse, L2’lerdeki toplam işlem sayısı Ethereum’un beş katından fazlaydı.

Bilindiği üzere, ölçeklendirme çözümleri, ağ trafiğindeki üstüste gelen patlamadan kaynaklanan Ethereum ana ağındaki kapasite sınırlamalarını ele almak için gereklilik olarak ortaya çıktı. Düşük değerli işlemlerin büyük hacimli işlenmesi ve kanıtların L1’e sunulması yoluyla, L2 çözümleri büyük Ethereum ekosisteminin omurgası haline gelmiştir.

L2Beat’e göre, ölçeklendirme çözümleri, yayınlandığı sırada ortalama olarak saniyede 45 işlemi işlemişlerdir. Buna kıyasla, Ethereum üzerindeki ortalama işlem hızı 10.5 idi. Daha iyi işlem kapasitesinin yanı sıra, L2’ler kullanıcılar için işlemlerini daha ucuz alternatiflerle işleme koymak için de ortaya çıktı.

L2Fees’den gelen veriler, neredeyse tüm ölçeklendirme ağlarının işlem ücretlerini büyük ölçekte düşürmeyi başardığını gösterdi. Örnek vermek gerekirse, değer kilitlenmesi açısından en büyük ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, token takasını 0.12 dolar gibi bir fiyata yapmayı mümkün kıldı ki bu Ethereum üzerindeki oranların yüzde 3.8’ine denk gelmektedir.

TVL’deki Keskin Büyüme

L2 ağlarının güçlü yönleri ayrıca DeFi yatırımcılarının ve geliştiricilerinin dikkatini çekti. 2023 yılının başından itibaren, Ethereum ölçeklendirme çözümlerindeki toplam değer kilitlenme (TVL) miktarı iki katından fazla artarak yazı yazıldığı sırada 9.58 milyar doları buldu. Karşılaştırma için, bu Ethereum ana ağındaki toplam kilitlenmiş fonun yüzde 22’sini oluşturuyordu.

 

2023’te L2 sahnesi yeni ağların ardı ardına ortaya çıkmasıyla giderek kalabalıklaştı. Bu ateşli dünyanın en yeni katılımcısı olan Base, çıkışından bu yana sık konuşulan bir konu oldu.

İleride, L2’lerin büyümesi, yaklaşan EIP-4844 güncellemesi etrafında dönecektir. Temel katmandan 10-100 kat maliyet tasarrufu elde etmeyi amaçlayan bu önemli güncelleme, Ethereum’un kitlesel benimsenmesi için temel altyapıyı hazırlayabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version