Diğer

  Layer-2 Çözümleri, Ethereum için Neden Çok Önemli?

  • Bir ünlü on-chain analistinin gönderisine göre, L2 rollup’ların ölçek faktörü, bir yıldan daha kısa bir süre önceye göre 5.25 katına çıktı.
  • L2Beat’e göre, ölçeklendirme çözümleri, yayınlandığı sırada ortalama olarak saniyede 45 işlemi işlemişlerdir. Buna kıyasla, Ethereum üzerindeki ortalama işlem hızı 10.5 idi.
  • En büyük ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, token takasını 0.12 dolar gibi bir fiyata yapmayı mümkün kıldı ki bu Ethereum üzerindeki oranların yüzde 3.8’ine denk gelmektedir.

  Layer 2 (L2) ölçeklendirme çözümleri, temel katman Ethereum’daki ölçeklenebilirlik boşluklarını hızla dolduruyor: L2 neden çok önemli?

  Layer-2, Ethereum Üzerinde Hızla Gelişim Gösteriyor

  Yavaşça ama kesin bir şekilde, Layer 2 (L2) ölçeklendirme çözümleri, temel katman Ethereum’daki ölçeklenebilirlik boşluklarını doldurmaya başladı. Bir ünlü on-chain analistinin gönderisine göre, L2 rollup’ların ölçek faktörü, bir yıldan daha kısa bir süre önceye göre 5.25 katına çıktı. Basitçe ifade etmek gerekirse, L2’lerdeki toplam işlem sayısı Ethereum’un beş katından fazlaydı.

  Bilindiği üzere, ölçeklendirme çözümleri, ağ trafiğindeki üstüste gelen patlamadan kaynaklanan Ethereum ana ağındaki kapasite sınırlamalarını ele almak için gereklilik olarak ortaya çıktı. Düşük değerli işlemlerin büyük hacimli işlenmesi ve kanıtların L1’e sunulması yoluyla, L2 çözümleri büyük Ethereum ekosisteminin omurgası haline gelmiştir.

  L2Beat’e göre, ölçeklendirme çözümleri, yayınlandığı sırada ortalama olarak saniyede 45 işlemi işlemişlerdir. Buna kıyasla, Ethereum üzerindeki ortalama işlem hızı 10.5 idi. Daha iyi işlem kapasitesinin yanı sıra, L2’ler kullanıcılar için işlemlerini daha ucuz alternatiflerle işleme koymak için de ortaya çıktı.

  L2Fees’den gelen veriler, neredeyse tüm ölçeklendirme ağlarının işlem ücretlerini büyük ölçekte düşürmeyi başardığını gösterdi. Örnek vermek gerekirse, değer kilitlenmesi açısından en büyük ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, token takasını 0.12 dolar gibi bir fiyata yapmayı mümkün kıldı ki bu Ethereum üzerindeki oranların yüzde 3.8’ine denk gelmektedir.

  l2-network-fees

  TVL’deki Keskin Büyüme

  L2 ağlarının güçlü yönleri ayrıca DeFi yatırımcılarının ve geliştiricilerinin dikkatini çekti. 2023 yılının başından itibaren, Ethereum ölçeklendirme çözümlerindeki toplam değer kilitlenme (TVL) miktarı iki katından fazla artarak yazı yazıldığı sırada 9.58 milyar doları buldu. Karşılaştırma için, bu Ethereum ana ağındaki toplam kilitlenmiş fonun yüzde 22’sini oluşturuyordu.

  ethereum-l2-tvl

   

  2023’te L2 sahnesi yeni ağların ardı ardına ortaya çıkmasıyla giderek kalabalıklaştı. Bu ateşli dünyanın en yeni katılımcısı olan Base, çıkışından bu yana sık konuşulan bir konu oldu.

  İleride, L2’lerin büyümesi, yaklaşan EIP-4844 güncellemesi etrafında dönecektir. Temel katmandan 10-100 kat maliyet tasarrufu elde etmeyi amaçlayan bu önemli güncelleme, Ethereum’un kitlesel benimsenmesi için temel altyapıyı hazırlayabilir.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  IntoTheBlock, Gelecekteki Kilit Açmaların Worldcoin’in (WLD) Performansını Etkileyebileceği Konusunda Uyarıyor

  Çeşitli projeler tarafından büyük miktarlarda altcoin tokenlarının yakında piyasaya...

  Kaiko, ETF Listelemelerinin Ardından Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Öngörüyor

  Kaiko analistlerine göre, yeni ETF listelerinin ardından Ethereum’un Bitcoin’i...

  Trump vs. Biden: Mark Cuban, Yapay Zeka Algoritmalarının Seçim Sonucunu Etkileyebileceği Konusunda Uyardı

  Mark Cuban, devam eden ABD Başkanlık seçimi sırasında yapay...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  IntoTheBlock, Gelecekteki Kilit Açmaların Worldcoin’in (WLD) Performansını Etkileyebileceği Konusunda Uyarıyor

  Çeşitli projeler tarafından büyük miktarlarda altcoin tokenlarının yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve bu durum piyasa dalgalanmalarına yol açabilir. Uzmanlar, günlük 25 milyon dolarlık Bitcoin ihraç...

  Kaiko, ETF Listelemelerinin Ardından Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Öngörüyor

  Kaiko analistlerine göre, yeni ETF listelerinin ardından Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakma ihtimali bulunuyor. Bu tahmin, kripto piyasasında birden fazla ETF öngörüsü arasında geliyor. Kripto topluluğundaki birçok...

  Bitcoin Fiyatının $63K Üzerinde Stabil Kalması Altcoinlere Yönelik İlgiyi Artırıyor

  Bitcoin (BTC) 63.000 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor, bu da altcoinlere olan ilgiyi artırıyor. Bu durum,...