Kripto Para Yatırımcıları, Neden Bitcoin’den Uzaklaşıp Altcoin’lere Yöneliyor?

  • Haziran’daki piyasa rallisinde yılın zirvelerine ulaştıktan sonra BTC, 29,000 – 30,000 dolar arasında dar bir işlem aralığında sallanıyor.
  • Bitcoin, Ağustos ayının sessiz bir ay olmasıyla daha da geriledi. Bu yazı yazıldığı sırada, Ağustos ayında yalnızca yaklaşık olarak 131.8 milyar dolarlık bir işlem gördü.
  • XRP’yi menkul kıymet etiketinden temizleyen mahkeme kararı, bu heyecanın piyasada bir dalgaya yol açtığına dair beklentiye dayanarak ortaya çıktı.

Son dönemde kripto para yatırımcılarının altcoin’lere yoğun bir ilgi gösterdiği görülüyor; Trader’lar neden Bitcoin’den uzaklaştı?

Yatırımcılar, Altcoin’lere İlgi Göstermeye Başladı

Son zamanlarda, kripto piyasasındaki katılımcılar, Bitcoin’in onlar için çok az kar bırakması nedeniyle altcoinlere yönelmiş durumda. Bir blok zinciri analistine göre, işlem hacmi bazında altcoin hakimiyeti son iki yılın en yükseği olan %78’e çıkmış durumda. Buna karşılık Bitcoin’in işlem hacmi derin düşüş yaşamış durumda.

Haziran’daki piyasa rallisinde yılın zirvelerine ulaştıktan sonra BTC, 29,000 – 30,000 dolar arasında dar bir işlem aralığında sallanıyor. Bu sönük hareket, hızlı kazançlar için kripto varlıklarını çevirmeyi hedefleyen aktif traderların sabrını ciddi şekilde sınamış durumda.

Mart zirvelerinden bu yana blok zinciri üzerinde gerçekleşen toplam BTC miktarının düştüğü ortaya çıktı. Kurumsal ilginin kriptolara yönelik hype’la inşa edilen Haziran rallisi, geçici bir artış sağladı ve daha yüksek işlem aktivitesi umutları oluşturdu.

Ancak tüm umutları boşa çıkaran Bitcoin, Ağustos ayının sessiz bir ay olmasıyla daha da geriledi. Bu yazı yazıldığı sırada, Ağustos ayında yalnızca yaklaşık olarak 131.8 milyar dolarlık bir işlem gördü. Bu bağlamda, Mart ayında kaydedilen 1 trilyon dolarlık miktarın bir kısmı ve geçen ay kaydedilen 345 milyar dolarlık rakamın yarısından azdı.

Altcoin rallisine XRP öncülük ediyor

Öte yandan, altcoinler hareketli bir aktivite alanı olmuş durumda. Ripple, Solana, Cardano ve Polygon gibi büyük kripto varlıkları, son zamanlarda hacim grafiklerinde yükselişe geçti.

Özellikle ödeme odaklı kripto para birimi XRP’ye özel bir vurgu yapılmalıdır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı yürütülen sıcak çatışmalı hukuk mücadelesinde verilen kararın ardından XRP’nin gücü artış gösterdi.

Hatırlanacağı üzere, mahkeme kararının ardından XRP %70 artarak birçok XRP yatırımcısını varlıklarını elden çıkarmaya teşvik etti. Aslında, olayın ardından XRP, alım satım hacmi açısından Bitcoin’i geride bıraktı. XRP hareketi büyük ölçüde yatışmış olsa da, XRP hala karar öncesine göre %34 daha yüksek seyrediyor.

XRP’nin piyasada oluşturduğu iyimserlik hızla SOL, ADA ve MATIC gibi diğer kripto varlıklarına yayıldı. Ortak heyecanın arkasındaki en önemli faktörlerden biri, kararın XRP’nin bir “menkul kıymet” olarak statüsü üzerine odaklanmış olmasıydı.

XRP gibi, SEC söz konusu altcoinleri de kripto borsası Binance’a karşı açılan bir dava kapsamında “menkul kıymetler” olarak etiketlemişti. Bu durum, endişeli yatırımcıların kitlesel olarak satış yapmaya başlamasıyla alım satım aktivitelerine darbe vurdu.

Ancak XRP’yi menkul kıymet etiketinden temizleyen mahkeme kararı, bu heyecanın piyasada bir dalgaya yol açtığına dair beklentiye dayanarak ortaya çıktı. Açıkça, önceki altcoin sahiplerinin birçoğu varlıklarını geri almaya çalıştı.

Bitcoin aktif traderlar için ideal mi?

Kripto enstrümanlarını portföylerine eklemeye karar veren yatırımcılar için oynaklık tarihsel olarak büyük bir rol oynamıştır. Bu hareketli varlıklar, vahşi gün içi dalgalanmalarıyla tanınırken, uzun vadeli yatırım yapmak yerine hızlı kazançlar elde etmek isteyen kısa vadeli boğaları uzun zamandır çekmektedir.

Son zamanlarda ise, sıradan Bitcoin değil, altcoinler özgün hareketli varlıklar olarak ortaya çıktı. Yazı sırasında, Bitcoin’in 1 haftalık oynaklığı en üst altcoinlerin oynaklığına göre önemli ölçüde daha düşüktü. Bu gelişmeler ayrıca BTC ve altcoinlerinin etrafında oluşan ayrışan duygulara dikkat çekti.

Son zamanlarda birçok traderın BTC’yi ikincil piyasadan çıkardığı ve sakladığı görülmektedir. Geleneksel finans sektöründen artan ilgi, düzenleyicilerden gelen yakın tehdit olmaması ve yaklaşan yarılanma etkinliği, Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak güçlendirmiştir.

Bu durum, eğer uzun vadeli saklamak ve hem geleneksel finans hem de kripto dünyasının zorluklarına dayanmasını bekliyorsanız, Bitcoin pazarının daha cazip olduğu anlamına gelmektedir. Hızlı kazanç arayışındaysanız, Bitcoin ideal bir seçenek olmayabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version