Kripto Para Yasasına İlişkin Yeni Detaylar Açıklandı!: Vergi, Borsalar…

ew
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralara ilişkin yeni detaylar belli oldu. Vergi ve borsaları etkileyen kararlar nihayet açıklandı. 24 Nisan’da Merkez Bankası kripto paraların şimdilik ödeme aracı olarak kullanılmasına dair bir kararname yayınlamıştı. Bu kararname gereği şahısların dolandırıcılık unsurundan korunmaları adına bir takım önlemler alınmıştı. Detaylı haberimize ulaşmak için tıklayın.

30 Nisan’da yayınlanan kararname geniş çaplı bir yankı uyandırmıştı. İşte o kararnamenin devamı ise bugün öğlen saatlerinde geldi. Dünyanın en çok kripto para ve borsa yatırımcısının bulunduğu ülkemizde bilindiği üzere bu kararnameler bir hayli önem taşıyor, fakat bir o kadar da tartışma konusu. Gerek yanlış algı ve haberler gerekse de insanların olayı yanlış anlaması maalesef sorunlara yol açıyor.

Yeni açıklanan kararlar ise genellikle kripto para borsalarını etkiliyor. İşte o kararlar:

Kripto Para Yatırımcıları Bazı Borsalardan Korunacak
Dünyanın bazı bölgelerinde olduğu gibi ülkemizde de borsa mağduriyetleri fazlasıyla yaşanıyor. Ödeme geri çekilememesi, şirketlerin aniden kapatılması gibi durumlar geçmişte yaşanmıştı. Bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Kripto Para Borsası açmak isteyen kişiler öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu’ndan resmi lisans belgesi alacaklar. Bu aşamadan sonra borsalar, devlet adına stopaj (vergi borçlarının ödenmesinde, gelir henüz sahibinin eline geçmeden verginin kesilmesini ifade eder.) kesecek.

Stopaj kararı sebebiyle bazı kripto borsalarının komisyonlarda yükselişe gideceği düşünülüyor. Yakın zamanda ise kripto paralarda vergi konusunun tam anlamıyla gündeme gelmesi bekleniyor.

Tabi bu verginin yüksek olmayacağı düşünülüyor. Keza kripto paralardan vergi alınması demek devlet güvencesi ile yatırımcıların rahatlıkla işlemlerini yapması anlamına geliyor.

Bu kararların ülkemizde pozitif enerji uyandırdığını söyleyebiliriz. Fakat bunun yanında negatif düşünenler de var. Özellikle vergi konusunda okuyucularımızı bir açıklığa kavuşturmak istedik. Umuyoruz ki kripto para yatırımcıları alınan kararlar neticesinde daha sağlıklı bir şekilde yatırımlarını yapabilirler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!