Pazartesi, Ocak 18, 2021

Bir Suriyeli Vatandaş, Mülteci Kampında Kripto Para Dersleri Veriyor

Suriye’deki savaştan kaçarak Irak’a sığınan bir Suriyeli sığınmacı, mülteci kampında kripto para ve blockchain dersleri veriyor.

Kripto Para Coin Otağ

Suriyeli Yusuf mülteci kampında kripto Para Dersi Veriyor

16 yaşındaki Suriyeli Yusuf, Suriye’de yaşanan savaş ve kargaşadan ailesi ile Irak’taki Arbat Mülteci Kampına kaçarak hem kendi hem de ailesinin hayatını kurtardı. Kamp içerisinde boş durmayan Yusuf, para kazanmanın yolunu buldu ve bu sayede hem ailesine hem de kamptaki diğer Suriyelilere Kripto Para ve Blockchain Teknolojisini anlatan dersler veriyor.

Yusuf Muhammed, kampta boş bulduğu vakitlerde kampta ilgi duyan Suriyeli sığınmacılara blockchain ve kripto para hakkında ders veriyor. Kamptaki sığınmacılar, kendi adlarına açtıkları elektronik cüzdanlar sayesinde diğer ülkelerdeki Suriyeli sığınmacılardan maddi yardım alabiliyor ve onlara maddi yardımda bulunabiliyor. Benzer şekilde uluslararası alanda yardım ve bağışta bulunmak isteyen hayırseverler, Suriyeli mültecilere bu yolla -hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan- bağışta bulunabiliyor.

Yusuf Muhammed şu açıklamalarda bulundu:

“Kendi toplumundaki önemli bir sorunu çözmek istiyorum… İnsanlar internet, telefon ve laptoplarla ilgili şeyleri bilmek istiyor… Gelişmiş bir dünyada internet ile alakalı konulara bilgi sahibi olmalıyız.”

16 yaşındaki Suriyeli sığınmacı, az bir miktar Ethereum sahibi olduğunu söylüyor. Bu düşük miktardaki kripto para varlığını ise internet üzerinden katıldığı ücretsiz eğitim programı “Hello Future” sayesinde elde etmiş.

Yusuf’un sınıfındaki öğrencileri ise cep telefonları ve laptopları ile kısıtlı koşullar altında toplanarak kripto para ve blockchain dersleri alıyor.

Blockchain Nedir?

En kısa ifade ile, Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blockchain’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

coinotag.com‘dan coin haberlerini takip edebilirsiniz. Bitcoin haberleri için Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18