Pazar, Ocak 24, 2021

Kripto Para Kraliçesi Olarak Bilinen Ignatova, Milyarlarca Euro ile kaçtı

Kripto Para Kraliçesi

Kripto Para kraliçesi olarak bilinen Ruja Ignatova ,Bitcoin’e rakip olacak bir kripto para birimi geliştirdiğini söyleyerek insanların milyarlarca eurosunu çaldı. Ve İki yıl sonra ortadan kayboldu.

Ruja Ignatova nam-ı diğer Kripto Para Kraliçesi, Bitcoin’e rakip olacak bir kripto para birimi geliştirdiğini söyleyerek insanların milyarlarca eurosunu aldı. İki yıl sonra sırra kadem bastı. ‘Kayıp Kripto Kraliçe’ podcast yayınını hazırlayan Jamie Bartlett, Ignatova’nın bunu nasıl başardığını ve şimdi nerede saklanıyor olabileceğini araştırdı.

36 yaşındaki iş kadını Dr. Ruja Ignatova, Haziran 2016’da Wembley Arena’da binlerce hayranının heyecanlı bakışları altında sahneye çıktı. Her zamanki gibi üzerinde pahalı bir balo elbisesi, uzun elmas küpeler ve parlak kırmızı bir ruj vardı.

Tezahürat yapan hayranlarına seslendi ve “herkesin her yerde ödeme yapabilmesini sağlayacak” OneCoin‘in dünyanın en büyük kripto para birimi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

Bitcoin dünyanın ilk kripto para birimi ve hâlâ Piyasanın Lider kripto Para birimi. Değeri başlangıçtaki birkaç cent’ten, 2016 ortasında birkaç yüz dolara çıkmıştı ve yatırımcılara büyük bir heyecan yaşatmıştı.

Kripto Para Kraliçesi Fırsattan Yararlandı

Kripto para birimi fikri ana akıma yeni giriyordu. Pek çok insan bu sıra dışı yeni fırsattan istifade etmek istiyordu. Dr. Ruja, Wembley’deki kitleye “OneCoin, Bitcoin’in sonunu getirecek” şeklinde konuştu ve ekledi: “İki yıl içinde kimse Bitcoin’den bahsetmeyecek bile.”

Dünyanın dört bir yanından insanlar parasını OneCoin’e yatırarak “yeni devrimin” bir parçası olmayı umarak büyük bir hata yaptılar.

BBC’ye sızdırılan belgelerde; İngiltere’de insanların, 2016’ın ilk yarısında OneCoin’e, 30 milyon euro yatırdığını, bunun 2 milyon eurosunun tek bir haftada gerçekleştiğini gösteriyor. Wembley Arena’daki etkinlikten sonra bu sayı muhtemelen daha da artmış olabilir.

Ağustos 2014 ve Mart 2017 yılları arasında onlarca ülkeden 4 milyar euro OneCoin‘e aktı. Pakistan’dan Brezilya’ya, Hong Hong’dan Norveç’e, Kanada’dan Yemen’e…. Ve hatta Filistin‘den bile para yatıranlar oldu. Ama bu yatırımcıların bilmediği çok önemli bir şey gerçek vardı.

İnsanlar uzunca bir süre devletlerin desteklediği resmi para birimlerinin dışında dijital para birimleri yaratmaya çalıştı. Ama her deneme başarısızlığa uğradı; çünkü güven vermiyorlardı. Piyasaya sürülecek para biriminin miktarına karar vermesi gereken yetkililere ihtiyaç vardı ve bu para birimlerinin sahtesini yapmak çok gerçekten kolay.

Scam Coin Nedir ?

Scam Coin (Aldatıcı Coin), art niyetli geliştiriciler veya topluluklar tarafından geliştirilip yönetilen, dolandırıcılık amacıyla piyasaya sürülen kriptopara birimleridir. Scam Coin’ler belli kitleler tarafından, piyasa değeri göstermelik veya şişirme olarak sürülürler. Bu coin’lerin geliştiricileri henüz Coin halka açık kullanımına sunulmadan önce, kendileri için yüklü bir stok oluştururlar. Coin’ler piyasaya sürülmeden önce oluşturulan bu ön stok coin’lere ”Premined” adı verilir. Premined coin’lerde adil bir dağıtım söz konusu değildir. Bu kriptoparaların geliştiricileri, çeşitli haberlerle önce kendi coin’lerine dikkat çeker, coin değer kazandığındaysa kendi coin’lerini elden çıkarmak suretiyle, gelir elde ederler.

Kriptoparaların hiçbirinin merkezinin olmadığını biliyoruz. Zaten kriptoparaları yatırımcılar ve kullanıcılar için makul kılan da bu özellikleridir. Lakin, kriptoparalar merkez bağımsız olmalarına rağmen bir coin’in kimler tarafından geliştirildiği, ardında bir ekibin yer alıp almadığı, coin’in kriptopara borsasında karşılığının olduğunu bilmek önemlidir. kriptoparalar ancak bu şekilde topluluklar tarafından değer görüp, makul bir bedel üzerinden; alınabilir, satılabilir ve transfer etmek amacı ile kullanılabilirler.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39