Kripto para fidye yazılımı saldırısı Yalova Belediyesi’ni de vurdu

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto para birimlerinin hızla popüler hale geldiği son yıllarda fidye yazılımı saldırıları artıyor. Hatta siber saldırılarda fidye konusunda Türkiye dünyada altıncı sırada, birinci sırada ise Avrupa’nın olduğu duyuruldu.

Fidye saldırısı, uzak bilgisayara virüs yoluyla erişen, tüm belgeleri şifreleyen ve şifre çözme karşılığında Bitcoin veya kripto para talep eden bir saldırgan şeklinde gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz günlerde Yalova Belediyesi’ne de bu tür bir saldırı oldu. Belediyenin Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na verdiği bilgiye göre saldırı, 30 Ağustos 2020 tarihinde 01:00 ile 09:00 saatleri arasında gerçekleşti. Saldırı nedeniyle belediye veri tabanındaki vatandaş bilgilerine ulaşılamadı. Belediye olayı saat 09: 00’da bazı sunucuların çalışmaması üzerine tespit etti.

Yalova Belediyesi sunucular ve güvenlik duvarı üzerinde yapılan incelemede dışarıya herhangi bir veri akışına rastlanmadığını belirtti. Ayrıca çalışanların, kullanıcıların ve müşterilerin kimlik, iletişim, lokasyon, müşteri işlemleri ve finansal verilerinin ihlalden etkilendiğini belirtti. İhlalden etkilenen tahmini kişi sayısı henüz bu aşamada belirlenmemiştir. Belediye konuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor.

Belediyenin fidye ödediği bilinmiyor. Ağustos ayında, ABD merkezli bir seyahat devi olan CWT, on binlerce cihazın çevrimdışı olmasına ve çok sayıda belgenin ele geçirilmesine neden olan bir fidye yazılımı saldırısının ardından bilgisayar korsanlarına 4,5 milyon dolar değerinde Bitcoin gönderdi.

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster