Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Korunuruz?

universite
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraların gündem olmasıyla birlikte bazı insanlar maalesef dolandırıcılığa uğrayabiliyor. Bu dolandırıcılıktan korunmak için ise bazı yöntemler var. Özellikle borsaların yaptığı işlemlerde dolandırma vakaları görmek fazlasıyla mümkün. Güvenilir kaynaklardan alınan verilere göre dünya genelinde 385 kripto para borsası, 10.151 adet kripto para birimi bulunuyor.

Türkiye’de de kripto paradan dolayı dolandırıcılık vakalarını geçtiğimiz dönemlerde görmüştük. Son olarak bugün gün içerisinde Diyarbakır’da bir çete 105 kişiyi dolandırdı. Kripto para dolandırıcılıktan korunmak için yapmamız gerekenler:

1- Güvenilir borsalardan işlem yapmak: Dünya genelinde günlük işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek olan kripto para borsalarını araştırmamız gerekiyor. Bu araştırma esnasında kripto para borsasının piyasa değeri, işlem hacmi, kullanıcı yorumlarına göz atmamız temel olarak gerekli.

2- Soğuk, Güvenli Cüzdan kullanmak: Uzun ve orta vade yatırımcıları, yüksek paralarla işlem yapanlar paralarını güvende tutmak için genellikle bu yöntemi kullanırlar. Bu cüzdanlar blokzinciri tabanına doğrudan bağlantılıdır. Bu cüzdanlar için internet gerekmiyor bu sebeple hacklenmesi de imkansız. Fakat yapılacak işlemler için internet bağlantısı gerekiyor (gönderme – alma). Bu uygulamalara telefonunuzun uygulama mağazasından ulaşabilirsiniz.

3- İnsanları Aracı Kurum Yerine Koymamak: Wall Street atasözü olan ”taksiciler piyasa hakkında konuşuyorsa çekil” sözü gibi işinde uzman veya deneyim sahibi olmayan kişilerle bu konuları konuşmamakta fayda var. Güvenilir borsalardan işlem yapmamız gerektiği gibi, güvenilir gibi gözükse dahi insanlara para vermemeli, yatırım yapacaksak kendi adımızla açtığımız hesaplarla yatırım yapmalıyız.

4- Projesi Sağlam Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmak: Yazımızın başında belirttiğimiz gibi 10 binin üzerinde kripto para mevcut. Bunlardan bazıları öylesine çıkartılırken bazıları gerçekten geleceği şekillendirmek adına çıkartılıyor. Eğlence odaklı çıkartılan bazı kripto para birimleri bir gün aniden kaybolabiliyor ve borsalardan silinebiliyor. Onlar sizin paralarınızla napıyor bilmiyoruz ama siz hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!