Çarşamba, Ocak 27, 2021

Kripto Para Çıkaran Merkez Bankaları

Özellikle Libra ‘dan sonra birçok merkez bankası kendi kripto parasını geliştirmeye başladı ve bunların sayısı 18’i aşıyor. İşte Kripto Para Çıkaran Merkez Bankaları:

Kripto para birimlerinin dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan kullanımları ve devrimin resmen başarılı olmaya başlaması; merkez bankaları ile hükümetleri de harekete geçirdi.

Kripto Para Çıkaran Merkez Bankaları ve Ülkeler

Kendi dijital para birimini veya daha resmi ismiyle merkez bankası destekli dijital paralarını (CBDC) geliştiren kurumların sayısı da bir hayli arttı. The Block tarafından 60 merkez bankası analiz edilerek yapılan bir araştırmaya göre, bunların 18 tanesi dijital para konusunda resmi bir girişim gerçekleştirdi. Merkez bankalarının kullanmayı hedeflediği en popüler seçenek ise R3’ün Corda isimli kurumsal blockchain ağı oldu.

Listede yer alan dört merkez bankasının ise kendi dijital parasını piyasaya sürdüğü biliniyor. Geri kalan 14 kurum ise ya dijital paralarını hala geliştirme aşamasında, ya da bunları üçüncü parti bir blockchain yazılım sağlayıcısı ile test etmeye başladı.

Kripto Para Çıkaran Merkez Bankaları

Listeye baktığımızda Türkiye, Tunus, Çin, Senegal, İsveç, Venezuela, Singapur, Uruguay, Kamboçya, Marshall Adaları, Tayland, Bahamalar, Sint Maarten, Curaçao, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabia, Avrupa Merkez Bankası ve Karayipler gibi ülkelerin dijital paralara yönelik çalışmalara giriştiğini görebiliyoruz.

Türkiye Kripto Para Turkcoin İle Geliyor

Tunus, Senegal, Venezuela ve Uruguay dijital paralarını piyasaya sürerken, Çin, İsveç, Singapur, Kamboçya, Marshall Adaları, Tayland, Türkiye, İran ve Avrupa’nın geliştirme aşamasında, diğerlerinin ise pilot aşamada olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin dijital parası Turkcoin için ise bundan yaklaşık iki sene önce düğmeye basılmıştı. 

Hükümet cephesinden kripto para birimlerine yönelik dijital para karşıtı söylemler şu an için bir nebze son bulmuş gibi.

Maliye Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu yeni yönetmelikler için yasal konular üzerinde çalışmaya başlamış durumda.

Al-Monitor tarafından hazırlanan habere göre Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri ve eski Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu “Türkcoin” olarak adlandırılan devlet destekli kripto para teklifinde bulunduktan sonra harekete geçti.

Teknik ayrıntıları hala daha belirsiz olduğu halde Tanrıkulu Türkcoin’nin diğer kripto para birimlerine göre daha az risk taşıyacağını savundu. Bu projeyle birlikte varlığa dayalı menkul kıymetlerin de dijitalleştirilmesi amaçlanıyor.

Hazırlanan raporda; “Vergi kaçakçılığının önlenmesi, kara para aklama, dolandırıcılıkla mücadele için yeni düzenlemelere ve yapılacak çalışmalara öncelik verilmelidir. Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin yürürlüğe konulması, kripto para piyasasında özellikle de bitcoinden gelir elde etmemizi sağlayacaktır. Bu bağlamda; ülkenin bu alanı düzenlemek için zorunlu bir borsa ve yasaya ihtiyacı var” denildi.

Ayrıca Türk Hava Yolları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türk Telekom gibi önde gelen milli şirketlerinde varlık sepetinde dahil edilceği belirtildi.

https://coinotag.com/yuksekogretim-kuruluyok-blockchain-aciklamasi-gelecegin-meslegi/

Blokzinciri Teknolojisi geleceğe yön verebilecek mi göreceğiz!

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34