Salı, Ocak 19, 2021

2019’un en büyük 7 kripto Para borsaları hack olayları

Kripto Para Borsaları

Bu yıl; Kripto Para borsaları önemli diyebileceğimiz 7 büyük Kripto Para Borsası hack olayı gerçekleşti. Son olarak bu halkaya Upbit hack vakası eklendi. Sondan başlayarak ilerleyelim.

Kripto Para Borsası Upbit Hacklendi Bünyesinden 342.000 ETH Çalındı!

Kripto para borsaları

Cryptopia, 15 Ocak’ta “kayda değer kayıplarla” “güvenlik ihlali” bulunduktan sonra güven kaybetmeye başladı. Ocak ayının geri kalanında; Şubat ayının sonuna kadar çoğunlukla sessiz kaldı. Site, yaklaşık 16 milyon dolarlık hack vakasının polis soruşturmasını gerekçe göstererek her hangi bir açıklama yapmadı.

Cryptopia ’nın nasıl saldırıya uğradığı belli değil, ancak araştırmacılar Ağustos ayında Cryptopia ’nın kullanıcıların paralarını “catchall wallet” adlı bir cüzdanda toplandığını tespit etti. Yeni Zelanda borsası, saldırıdan sonra toparlanmaya çalıştı. Ve hatta Mart ayında alım satım hizmetlerini kısaca yeniden açtı. Ancak canlanma öyle değildi: Borsa Mayıs ayında tasfiyeye girdi ve 10 gün sonra iflas başvurusunda bulundu.

Kripto para borsaları

Singapur merkezli DragonEx borsası 24 Mart’ta gerçekleşen saldırıda, “açıklanmayan” miktarlarda kullanıcı fonunu kaybetti. Birkaç gün sonra, güvenlik ihlali sırasında 7 milyon dolar kaybettiği telegram üzerinden açığa çıkmış oldu. DragonEx, diğer borsaların yaptığı gibi, kullanıcılara tam bir geri ödeme sözü vermediği görüldü. Bunun yerine, kurbanların kayıplarını, Tether veya Dragon Token (DT) para birimleriyle karşılayacak bir “ön tazminat planı” üzerinde çalıştığını söyledi.

Kripto para borsaları

Hacker’lar Mart ayında Bithumb borsasından 13 milyon dolarlık EOS çalmayı başardılar. Güney Kore borsası daha sonra 6,2 milyon dolar değerinde XRP’nin de kaybolduğunu belirtti. 2018 yılının sonunda şirket 31 milyon dolar hacklenmişti. Bithumb, cüzdanın birinden “anormal bir çekim” tespit ettiğinden, hack’in içeriden yapılmış olduğunu düşünüyor. Borsa, kullanıcı parası kaybetmediğini iddia ediyor.

Binance’de Hacker’lardan nasibini alan borsalar arasında

Kripto para borsaları

Hacker’lar Mayıs ayında Binance’den 40.7 milyon dolar değerinde 7000 Bitcoin çaldılar. Dünyanın en büyük hacimli borsası, sıcak cüzdanında bir açık olmasına rağmen, toplam fonların sadece yüzde 2’sinin hacklenme sırasında bu cüzdanda olduğunu iddia ediyor.

Hackerlar çalınan paraların izini kaybettirmek için fonları hızla daha küçük cüzdanlardan oluşan bir ağa taşındı. Fonların bazıları nihayet fiat paraya dönüştürüldü. Buna cevaben Binance, güvenlik protokollerini güçlendirmek için bir hafta boyunca para yatırma ve çekme hizmetlerini kapattı. Borsa 15 Mayıs’ta hizmete yeniden açtı. Kayıplarını acil durum fonundan iade etme sözü verdi.

Kripto para borsaları

Singapur’un BiTrue borsası Haziran ayında 4,2 milyon dolarlık kullanıcı fonunu kaybetti. Hacker’lar, BiTrue’un dahili kullanıcı erişim inceleme sürecini kullanan bir ihlalde XRP’yi (4.01 milyon dolar) ve ADA’yı (231.800 dolar) hedefledi. Bilgisayar korsanları 9,3 milyon XRP ve 2,5 milyon ADA’yı farklı borsalara aktardılar. BiTrue, bu fonları dondurmak için ortak borsalarla çalıştığını ve etkilenen tüm kullanıcılara geri ödeme yapmayı vaat ettiğini söyledi.

Japon borsası Bitpoint, Temmuz ayında 50.000 kullanıcıya ait 28 milyon dolar kaybetti. Bilgisayar korsanlarının Bitpoint’in güvenliğini nasıl ihlal ettiği bilinmemekle birlikte, Bitpoint’i bir ay boyunca işlemleri durdurmaya zorladı. Bitpoint’in ana şirketi Remixpoint, kullanıcıların zararını geri ödeme sözü verdi. Bitpoint beş kripto para birimi destekli (Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether, Litecoin ve XRP) alım satımı Ağustos ayında yeniden başladı.

Kripto Para Borsaları arasında en büyük vurgun Upbit’e geldi!

Upbit, 26 Kasım 2019 tarihinde saat 9: 00’da, 49 milyon dolar kaybederek heckarların son kurbanı oldu. Bir “anormal tranfer işlemi” birkaç dakika içinde 342.000 Ether kaybıyla sonuçlandı. Borsa, zararın kullanıcı fonlarından gelmediğini ve tüm fonksiyonları en az iki hafta boyunca askıya aldığını söyledi.

Bu yıl bitmek üzere, 2020 yılı kripto borsa dünyasına neler getirecek?

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.04
  THYAO.IS₺13.55
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.52