Ana SayfaHaberKripto Bağımlılığı Bir Sorun, Herkes Ne Kadar Büyük Olduğunu Farketmeli

Kripto Bağımlılığı Bir Sorun, Herkes Ne Kadar Büyük Olduğunu Farketmeli

-

  • Kripto bağımlılığı, özellikle geçen yıl FTX’in çöküşünden sonra basından artan ilgiyle karşı karşıya.
  • Castle Craig’a göre, Sam Bankman-Fried’in borsasının çöküşü, müşterilerde belirgin bir artış gösterdi.
  • Ancak, kripto bağımlılığının ne kadar büyük bir sorun olduğu konusunda anlaşmazlık var.

Çok fazla klinik kripto bağımlılığına yardım etmek için hizmetler sunuyor. Ancak bu yeni ortaya çıkan sorun ne kadar kötü?

Yıllardır toplum, kumar bağımlılığına karşı giderek artan bir endişe duymaktadır ve haklı olarak. Kumar bağımlılığı, ailelere ve topluluklara anlatılamayan zararlara neden olmaktadır. Ancak, uzmanlar ve psikologlar, yeni ve büyüyen bir sorun olarak kripto bağımlılığını tanımlamıştır.

Çeşitli klinikler, bu yeni hastalıkla mücadele etmek için programlar sunmaya başladı. 1988 yılında Peter ve Dr. Margaret Ann McCann tarafından kurulan İskoçya’daki konut rehabilitasyon kliniği Castle Craig, bu merkezlerden biri. 2016’da, dünyanın ilk tedavi merkezlerinden biri olarak kripto ticaretine bağımlılık tedavisi için bir program sunmaya başladı.

Kripto Paralar Kumardan Daha Volatil ve Heyecan Verici

Castle Craig’daki senior uzman terapisti Anthony Marini, bu sorunun gözden kaçırıldığını düşünüyor.

“İngiltere’de yaklaşık olarak 3% nüfusun kumar bağımlısı olduğunu düşünüyorsanız, tahminime göre kripto bağımlılığında yaklaşık olarak 5% daha var.” Üstelik müşteriler “Gambling’den daha volatil ve heyecan verici” diyor. “Yıl içinde gittikçe daha fazla sorunu olan insan görüyoruz.” Anthony, 2016’da ilk kripto bağımlılık vakasını gördü. O zamandan beri, Castle Craig 250’den fazla hasta ile bu sorunu gördü. Geçen yıl FTX’in çöküşünden sonra belirgin bir artış gösterdi.
Castle Craig Addiction
Kaynak: Castle Craig

Castle Craig, ilk tedavi merkezlerinden biriydi.  Birçok yönden, kripto bağımlılığı, diğer bağımlılıklarla çok benzerlikler gösterir. (Muhtemelen, biri diğerinin alt kümesidir.) İkisi de büyük finansal kayıplara yol açabilecek yüksek riskli yatırımları içerir. İkisi de arzulanan büyük ödemenin arayışında olan adrenalin patlamasını sağlar.

Kripto Bağımlılığı: Sadece Başka Bir Sorunun Belirtisi mi?

Kumar gibi, kripto bağımlılığı da kompulsif davranışlara yol açabilir, kişiler piyasa trendlerine kilitlenir ve gittikçe riskli ticaretler yaparlar. Angie Malltexi, Clipper DEX’in CSO’su, bu davranışın kişinin finansal, zihinsel ve fiziksel sağlığına zararlı olabileceğini kabul ediyor.

Muhabir: sormak istedim, bu durum ne zaman bir sorun haline geliyor?
“Kripto ticaretinin sağlıksız hale gelebileceğine inanıyorum, özellikle bir kişi günlük yaşamına, finansal istikrarına ve ilişkilerine olumsuz etki edecek kadar kripto ile çılgına dönerse…”
Sorunun sağlıksız hale gelmesi, kişiden kişiye değişecek olsa da, genellikle diğer bir kişinin yaşamının diğer yönlerini olumsuz etkilemeye başladığında çizilen çizgidir. ”
Ancak, Malltexi ilginç – eğer tartışmalı değilse – bir noktayı yapıyor. Kripto bağımlılığı, diğer bağımlılıklar gibi, dış bir stresörün belirtisidir.
Herkesin kabul edeceği bir iddia değil. “Bilimsel araştırmalar, duygusal stresin bağımlılık davranışlarının sürekli tetikleyicisi olduğunu göstermiştir; bu nedenle, toplum ve finansal kaynakların kullanımı açısından, onların bağımlılıklarının altındaki temel faktörleri iyileştirmelerine yardımcı olmak için sosyal altyapıya yatırım yapmak daha faydalı olur – bu çocukluk travması, topluluk veya duygusal destek sisteminin eksikliği gibi, yaşamımızdaki önemli stresörlerin neden olduğu diğer faktörler arasında. ”

Kripto Bağımlılığı Her Yerde Aynı mı? Kesinlikle Hayır.

Bağımlılık, yaşadığınız ve etrafınızda ne olduğuna bağlı olarak farklı şeyler anlamaya da yol açabilir

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin Likidasyonları, Traderların Dip Öncesinde 30.000 Dolara Vuracağı Umuduyla Kayboluyor

Bitcoin piyasa volatilitesi, yandan ticaretin boğa BTC fiyat tahminlerini yakın vadeli olarak soğutmasıyla sönüyor.

Federal Reserve, Custodia Bank’ı Kınayarak, Kripto Endüstrisini ve Kendisini Tehlikeye Attığını Söylüyor.

Federal Rezerv, Custodia Bank'ın Federal Rezerv Sistemi üyesi olma başvurusunu reddetme nedenlerini detaylandırdı.

Nasdaq, Q2’nin sonuna kadar kripto saklama hizmeti başlatmayı planlıyor.

New York'taki Nasdaq Borsası, Bloomberg'in 24 Mart'ta bildirdiğine göre ikinci çeyreğin sonuna kadar kripto saklama hizmeti sunmayı planlıyor.

Eski Coinbase CTO’su, ABD Dolarının Başarısız Olabileceğini Söyleyip Bitcoin’i Övüyor

Coinbase eski CTO'su Balaji Srinivasan, ABD Doları'nın (USD) çökemeyecek kadar büyük olmadığını ve Bitcoin'in (BTC) küresel rezerv para birimi olarak yerini almasını bekliyor.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler