Pazar, Ocak 24, 2021

Konya Kripto Para Hamlesi: Şehir Coin

Konya Kripto Para Birimi Şehir Coin – Konya kripto para birimi “şehir coin” olsun istiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye başkanlarıyla katıldığı bir toplantıda, Konya blockchain tabanlı kripto para birimini (şehir coin) oluşturmak üzerine çalıştıklarını söyledi. Belediyelerin ve başkanların en önemli görevinin “para bulmak” olduğunu belirten Altay, şunları söyledi: “Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda iş birliğine hazırız” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ndeki belediye başkanları oturumunda, altı büyükşehir belediye başkanı çalışmalarını, projelerini ve hedeflerini anlattı. 

şehir coin

Konya Kripto Para Birimi Şehir Coin Nedir?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay burada yaptığı konuşmada sosyal yardımların yapılabileceği, belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirebilecekleri ve vergi tahsilatının yapılabileceği, yerli Konya blockchain tabanlı bir Kripto Para Birimi olan Şehir Coin uygulaması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Altay, şunları söyledi: “Blockchain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba Konya için blockchain tabanlı bir kripto para birimi (şehir coin) üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum.”

konya kripto para birimi

Bu konuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz diye çalışıyoruz.

“Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu konya kripto para birimi şehir coin ile alabilirsek kendi eko sistemimizi oluşturabiliriz.”

Projenin hakkında detaylar belli olmasa da, böyle bir projenin Türkiye içerisinde de doğuşunu görmek, ekosistem için oldukça faydalı gözüküyor.

Türkiye Blockchain Teknolojisine İyi Bir Şekilde Adapte Olabilir

Aydın, Türkiye’nin bu teknolojiyi dünya ile aynı anda fark ettiğinin altını çizerek, “Bu noktada bazı ülkeler daha hızlı hareket ediyor. Türkiye blokzincirinde geç kalmadı. Türkiye, yeni çıkan teknolojilerin adaptasyonunda ve bunları iş hayatına yansıtmada iyi olduğunu, telekomünikasyonda ve finans dünyasında geçtiğimiz 20 senede gösterdi. O yüzden ülkemiz finans dünyası, Avrupa’da telekomünikasyon ve inovasyon ödüllerini toplayıp geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Blockchain gibi yeni bir teknolojinin; Türkiye’de nasıl karşılanacağının yakın dönemde belirgin hale geleceğini belirten Aydın; Türkiye’den çıkan ve dünyaya açılmaya çalışan blockchain tabanlı hizmet sağlayan startup’lar bulunduğunu söyledi.

Aydın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, açık kaynak kod çalışmasıyla Türkiye Bilişim Vakfının (TBV) başlattığı blokzinciri insiyatifi gibi çalışmalara dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Burada bir merkeziyetsizlik var, hükümetlerden bağımsız olarak paranın döndüğü bir kontrol mekanizması öngörülüyor. Beklentimiz önümüzdeki 5 yıl içerisinde bunların çok daha fazla tartışılması, tartışıldıktan sonra belirli hukuki temellerin, ülkeler arasında da eş güdüm sağlanarak yapılması. Önümüzdeki iki yıl içerisinde bu tartışmaların çıktısı olarak belirli yönetişim metotları gelecektir.” 

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39