Salı, Kasım 24, 2020

Kırgızistan Merkez Bankası, Kripto Para Birimi Endüstrisi İçin Yasa Tasarısı Geliştiriyor

Orta Asya ülkesi Kırgızistan’ın Merkez Bankası, Ülkedeki Kripto para birimi endüstrisini düzenlemek için bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

13 Kasım’da yapılan bir duyuruya göre, Kırgız Cumhuriyeti Merkez Bankası, endüstri paydaşlarıyla istişare içinde kripto para birimi değişimlerini düzenleyecek bir yasa tasarısı geliştiriyor.

Banka, yasa tasarısının, dolandırıcı kripto para birimi düzenleri ve mali suçlarla mücadele etmenin yanı sıra tüketici ve yatırımcı haklarını korumak amacıyla kripto para birimlerinin alım satımını düzenleyeceğini belirtti.

Önümüzdeki düzenlemelerin beklenen faydaları arasında banka, dijital finansal ürünlerin gelişmiş gelişimini, iş dünyası için uygun koşulları ve hatta dijital varlıklar için resmi bir vergi rejiminin olası getirilmesini not ediyor.

Bununla birlikte, banka, kripto mevzuatının kendi payına düşen engellerle gelmesini de bekliyor ve birçok özel kripto para biriminin sınır ötesi doğasının, izleme ve uygulama için uygun altyapı olmadan yasanın uygulanmasını zorlaştıracağını belirtti.

Nitekim banka, “düzenleme eksikliği ve kripto para piyasasının kaotik doğası” nedeniyle, yeni yasaya tabi olacak işletme sayısı hakkında kesin veri bulunmadığını belirtiyor.

Duyuruya göre banka, firma kripto düzenlemelerinin kripto ile ilgili işletmeler için daha fazla kesinlik sağlamasını ve hükümet bütçesi üzerinde önemli bir etki olmadan yatırım çekmesini bekliyor.

Banka, yasa tasarısı için önerileri 27 Kasım’a kadar kabul edecek ve ardından 4 Aralık’a kadar resmi sicil kayıtlarında yayınlanacak.

Sağlam Kripto düzenlemeleri, siyasi olarak kuşatılmış ülke için uzun bir zaman olacaktır. Ağustos 2019’da parlamento, Kripto para madencilerini vergilendirmek için bir yasa tasarısı çıkardı, yalnızca yetkililerin bildirilen aşırı tüketim nedeniyle madencilere elektriği bir ay sonra kesmesi için.

Geçen yaz, parlamento hala kripto para madencileri için sağlam bir vergi rejimi üzerinde tartışıyordu, ancak sivil huzursuzluk o zamandan beri önceki siyasi girişimleri raydan çıkardı. Parlamentonun milliyetçi muhalefet lideri ve eski parlamento üyesi Sadyr Japarov’u Ekim’de başkan vekili ve başbakan olarak seçti.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Celal Mutlu
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Coin Otağ ekibinde yazarlık ile birlikte sosyal medya uzmanı olarak da rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16