Keltner Kanalı Göstergesi Nedir?

coinotag-social

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Keltner Kanalları (Keltner Kanalı, KC), bir değer varlığının fiyatının trend yönünü, aşırı alım veya aşırı satım seviyelerini belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir.

Fiyat oynaklığına odaklanan ve üç ayrı hattan oluşan Keltner Kanalları, genel yapı olarak Bollinger Bantları ve Hareketli Ortalama Zarfları ile benzerlik göstermektedir.

Keltner Kanalları göstergesinin farkı, hareketli ortalama (MA) verilerine ek olarak, teknik analizde fiyat oynaklığını ölçmek için kullanılan Ortalama Gerçek Aralık (ATR) değerlerini kullanmasıdır.

Bir hatırlatma olarak, Bollinger Bantları göstergesi basit hareketli ortalama (SMA) ve standart sapma değerlerini kullanırken Hareketli Ortalama Zarfları göstergesi hareketli ortalamaları ve bunların çarpanlarını kullanır.

Keltner Kanalları nasıl hesaplanır?

20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) verileri, analistin tercihine göre değişse de genellikle Keltner Kanalları göstergesinin temel çizgisini oluşturur.

Ek gösterge çizgileri, ana çizginin üstünde ve altında bulunur. Yine teknik analize göre farklılık gösterse de, EMA değerine Ortalama Gerçek Aralık (ATR) değerinin katları eklenerek üst satırda; Sonuç olarak, Ortalama Gerçek Aralık (ATR) değerinin katları EMA değerinden çıkarılarak da elde edilir.

Aşağıda, 20 dönemlik üstel hareketli ortalama (EMA) ve Ortalama Gerçek Aralık (ATR) için 2 faktörlü Keltner Kanalları hesaplamasını bulabilirsiniz:

Temel = 20-EMA
Üst zarf satırı = 20-EMA + (ATR x 2)
Alt zarf satırı = 20-EMA – (ATR x 2)

Bu hesaplamada, ATR ile ölçülen fiyat dalgalanmaları arttıkça koridor genişler ve azaldıkça daralır.

Eğilim değişikliklerini gösterir

Çoğu fiyat hareketi, üst ve alt bantların oluşturduğu kanal içinde gerçekleşir. Kanalın yukarı veya aşağı kırılması, trendin değişebileceğine dair bir ipucu verir.

Hareketli ortalama üzerinden hesaplanan her gösterge gibi, KC göstergesi de gecikmeli veri sağlar. Bilindiği gibi hareketli ortalamalar, fiyat hareketlerinin gecikmeli bir yansımasıdır. Keltner Kanalları, zarf dışı süreçleri izlemek ve trenddeki değişiklikleri tespit etmek için kullanılır.

Piyasanın oynaklığı arttığında, Keltner Kanalları aşırı alım ve aşırı satım koşullarını belirlemek için yararlı bir göstergedir. Genellikle, kanaldan çıkan fiyat, orta hat çizgisine dönme eğilimindedir.

Üst zarf çizgisinin üzerindeki hareket, aşırı alım olduğunu gösterir. Alt zarfın altındaki bir kırılma da aşırı satıldığını gösterir.

Keltner Kanallarının piyasa gücünü vurgulayabileceğinin yanı sıra aşırı alım ve aşırı satım süreçlerini de gösterebileceği unutulmamalıdır. Örneğin, zarfın üzerinde kırılma, aşırı alım olduğunu gösterir, ancak mutlaka bir düzeltme anlamına gelmez. Güçlü bir boğa piyasası varsa, Keltner Channels çizgisi aşıldığında satın alma gücünün arttığı anlamına da gelebilir. Bu noktada bağıl güç endeksi (RSI) gibi alternatif göstergelerin değerleri ve işlem hacimleri de dikkate alınmalıdır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$31,165.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster