JPMorgan’a Göre, SEC’in Spot Bitcoin ETF’lerini Onaylamaktan Başka Seçeneği Yok!

  • Grayscale’ın zaferi, SEC’in, Grayscale’in Bitcoin Trust fonunu bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddini savunmak için daha önce verdiği vadeli Bitcoin ETF’lerinin onayını geriye doğru çekmesi gerekeceği anlamına gelir.
  • Mahkeme, benzer ürünlerin farklı muamelesini açıklamadığı için SEC’in Grayscale’in teklifini “keyfi ve düşüncesizce” reddettiğini belirledi.
  • SEC, Perşembe günü, BlackRock, Fidelity ve Invesco dahil birkaç şirket tarafından önerilen spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararları en azından Ekim ortasına kadar erteleyeceğini açıkladı.

SEC’in Grayscale karşısında yenik düşmesiyle ilgili düşüncelerini paylaşan JPMorgan analistleri, SEC’in onaylamaktan başka seçeneğinin kalmadığına inanıyor.

JPMorgan, Spot Bitcoin ETF’lerini Yorumladı

JPMorgan’a göre, Grayscale’ın SEC’e karşı kazandığı davadan sonra, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) birkaç spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylama konusunda pek fazla seçeneği kalmamış gibi görünüyor.

Grayscale’ın zaferi, SEC’in, Grayscale’in Bitcoin Trust fonunu bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddini savunmak için daha önce verdiği vadeli Bitcoin ETF’lerinin onayını geriye doğru çekmesi gerekeceği anlamına gelir, ancak JPMorgan analistleri, bu tür bir hamlenin “SEC için çok rahatsız edici ve utanç verici olacağını” ve pek olası görünmediğini belirtti. Bu nedenle, “SEC’in Grayscale dahil birkaç varlık yöneticisinden hala bekleyen spot Bitcoin ETF başvurularını onaylamak zorunda kalması daha olası görünüyor” dedi analistler.

Bu haftanın başlarında federal bir mahkeme, SEC’in Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust’ını (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme girişimini gözden geçirmesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme, Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF’leri izin vermenin, Bitcoin spot piyasasındaki sahtekarlık ve manipülasyonun hem vadeli hem de spot ürünler için benzer bir risk oluşturduğunu çünkü spot Bitcoin piyasası ile CME bitcoin vadeli işlem piyasası arasında çok sıkı bir ilişki bulunduğunu belirtti. Bu nedenle, mahkeme, benzer ürünlerin farklı muamelesini açıklamadığı için SEC’in Grayscale’in teklifini “keyfi ve düşüncesizce” reddettiğini belirledi.

SEC’in kararının ertelenmesi birden fazla onayı işaret ediyor olabilir

SEC, Perşembe günü, BlackRock, Fidelity ve Invesco dahil birkaç şirket tarafından önerilen spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararları en azından Ekim ortasına kadar erteleyeceğini açıkladı. JPMorgan analistlerine göre, bu erteleme “muhtemelen tek bir başvuruya ilk hareket avantajı tanımak yerine birkaç spot Bitcoin ETF başvurusunun aynı anda onaylanmasına işaret ediyor.”

Analistler, “Bu, ETF ücretleri konusunda daha fazla rekabete izin vererek yatırımcılar için faydalı olabilir. Grayscale, fonunun dünyanın en büyük Bitcoin spot ETF’sine dönüştürülmesine izin verilirse ücretleri daha da düşürmek için daha büyük bir baskıyla karşı karşıya kalabilir” dedi.

Grayscale’ın zaferi spot Bitcoin ETF’lerinin sonunda onayını getirse de, analistlerin Cuma günkü notunda bu onayın kripto piyasası için büyük bir değişim getirmesi olası değil. Analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin Kanada ve Avrupa’da uzun süredir var olduğunu ancak önemli bir yatırımcı ilgisi çekmeyi başaramadığını belirtti.

Ayrıca, son bir yıl boyunca altın ETF’lerinden gelen çıkışların, futures ETF’ler dahil olmak üzere Bitcoin fonlarına genel olarak fayda sağlamadığını analistler tekrarladı. Ayrıca, spot Bitcoin ETF’lerinin futures Bitcoin ETF’lerine göre bazı avantajları olsa da, bu avantajların “oldukça sınırlı” olduğunu belirtti.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version