Diğer
  Ana SayfaHaberJPMorgan Stratejistlerinden Bitcoin, Ethereum ve Altın Yorumu!

  JPMorgan Stratejistlerinden Bitcoin, Ethereum ve Altın Yorumu!

  -

  JPMorgan stratejistlerine göre, altın fiyatının artışı ve Bitcoin’in 2024 yılında planlanan yarılanma olayı (halving), Bitcoin’in (BTC) fiyatının yeniden 45.000 dolara ulaşmasına neden olabilir. Bu süre zarfında Ethereum (ETH) bir miktar satış baskısı altında olabilirken, Altın (XAU) ve Bitcoin arasındaki fiyat korelasyonu da dikkat çekmeye devam ediyor.

  BTCUSDT 26May2023

  Bitcoin yazının ele alındığı sırada 26780 dolardan işlem görmekte olup 50 günlük MA’snın üzerine çıkmış durumdadır.

  Bitcoin ve Altın Korelasyonu!

  BTCUSDT XAU Chart

  Bitcoin mavi, Altın ise sarı renkte yukarıdaki grafikte belirtilmiştir.

  Bitcoin ve altın genellikle yatırımcılar tarafından alternatif yatırımlar olarak kabul edilir ve fiyatlarının aynı yönde hareket etme eğilimi göstermiştir.

  Bu durum göz önüne alındığında, JPMorgan analistleri, mevcut altın fiyatının ons başına yaklaşık 2.000 dolar civarında olmasının, Bitcoin fiyatının 45.000 dolara çıkabileceğini belirtiyor. Bu varsayım, BTC’nin özel yatırımcıların portföylerinde altınla benzer bir konuma ulaşacağı fikrine dayanıyor.

  JP Morgan bir notunda şu ifadeleri kullanmıştır:

  “Altın fiyatının 2.000 doların üzerine çıkmasıyla, merkez bankalarının dışında yatırım amaçlı tutulan altının değeri şu anda yaklaşık [3 trilyon dolar] civarında. Bu durum, Bitcoin’in özel yatırımcıların portföylerinde altınla eşitlenmesi varsayımı altında, risk sermayesi veya [hacim]-düzeltilmiş terimlerle Bitcoin’in fiyatının 45.000 dolar olacağını ima ediyor.”

  JPMorgan’ın iyimser tahminine katkıda bulunan bir anahtar faktör, Nisan ve Mayıs 2024 arasında gerçekleşmesi planlanan yaklaşan Bitcoin yarılanma olayıdır. Yarılanma mekanizması, yeni Bitcoin’lerin üretim hızını düşürür, bu da etkin bir şekilde üretim maliyetini ikiye katlar.

  JPMorgan stratejistleri, bu olayın Bitcoin’in üretim maliyetini yaklaşık 40.000 dolara çıkaracağına ve fiyatı yukarı doğru iteceğine inanıyorlar.

  JPMorgan, 2016 ve 2020’deki önceki yarılanma olayları sırasında gözlenen boğa yörüngesine tarihsel verilerden çıkarsama yapıyor. Bu olaylar, Bitcoin fiyatlarında önemli artışlarla birlikte gerçekleşmişti, bu da bir sonraki yarılanmanın ardından benzer bir sonucun potansiyelini gösteriyor.

  Sonuç olarak, JPMorgan, BTC için 45.000 dolarlık bir üst limit belirliyor, bu da üretim maliyetlerinin ikiye katlanmasından kaynaklanan artışın ötesinde sınırlı bir potansiyel olduğunu gösteriyor.

  Ethereum (ETH) Hakkında Ne Bekleniyor?

  ETHUSDT 26May2023

  Bitcoin, JPMorgan’ın tahmininde öne çıksa da, banka, Ethereum (ETH)’nın yakın gelecekte, yıl ortasına kadar olan Shanghai güncellemesinin ötesinde biraz satış baskısı yaşayabileceğini öne sürüyor. JPMorgan, bu dönemde Ethereum’un BTC’ye kıyasla “biraz daha az performans” göstermesini bekliyor.

  Yine de, Ethereum’un performansının piyasa dinamiklerine ve teknolojik gelişmelere bağlı olduğunu not etmek önemlidir.

  Öte yandan, JPMorgan’ın tahmini ne olursa olsun, BTC şu anda yükselen bir trendde ve artış kaydediyor. Son 24 saatte, Bitcoin %2’den fazla bir artış gördü, geçtiğimiz yedi gün boyunca ise %1.2’lik bir düşüş yaşandı.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Kritik Direncini Kıramaz ise 1700 Dolara Düşebilir

  Ethereum'un kısa vadeli teknik grafiği incelendiğinde, 1860 dolar direnç seviyesinin etkili olduğu ve fiyatın 1825 dolara kadar gerilediği görülüyor. Ancak, Ethereum'un 1860 dolar seviyesini aşmasıyla birlikte 1880 dolara doğru bir yükseliş hareketi bekleniyor.

  Bitcoin Fiyat Tahmini: Kritik Direnç Bölgesinde!

  Bitcoin'in fiyat analizi incelendiğinde, yakın direnç seviyeleri ve olası hareketler göz önünde bulundurulduğunda, kritik seviyelerin belirlendiği görülmektedir.

  Bitcoin (BTC) Arzı Hızla Batı’dan Doğu’ya İlerliyor

  ABD ve Batı'da sıkı düzenleyici önlemler devam ederken, Bitcoin'lerin büyük bir kısmı Doğu'ya doğru hareket etti.

  TCMB’nin Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Oldu! Hafize Gaye Erkan Kimdir?

  Bugün yayınlanan resmi gazetede yer alan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan atandı.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler