JPMorgan El Salvador’un Bitcoin (BTC) Hareketinin Sonuçlarına Değindi!

 

JPMorgan’ın El Salvador’daki Bitcoinizasyon Üzerine Görüşü

Yatırım bankası JPMorgan, “El Salvador’un Bitcoinleşmesi” başlıklı bir bildiri yayınladı. Ülkenin kongresi, Bitcoin’i yasal ihale haline getiren tasarıyı Çarşamba günü geçirdi ve bunu yapan ilk ülke olmuştu.

JPMorgan, “El Salvador, yakın zamanda Bitcoin’i yasal ihale haline getiren bir yasayı onayladı ve birincil hesap birimi olarak ABD doları olan iki paralı bir sistem uygulamaya çalışacak. Bitcoin’i zorunlu kılan tüm ekonomik faaliyetler için ödeme olarak kabul edilecek.”

Yatırım bankası, “2000’lerin başındaki dolarizasyonda olduğu gibi, bu hareketin istikrar endişeleri tarafından motive edilmediğini, daha ziyade büyüme odaklı olduğunu” ekledi:

Bitcoin’i ikinci bir yasal ihale şekli olarak benimsemekle ilgili herhangi bir somut ekonomik fayda görmek zordur ve IMF ile müzakereleri tehlikeye atabilir.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un yasal ve ekonomik sorunları gerekçe göstererek Bitcoin yasal ihalesi yapma hamlesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. El Salvador şu anda IMF’den milyar dolarlık bir kredi istiyor.

Bank of International Settlements (BIS)’den bir yetkili, El Salvador’un Bitcoin yasasındaki şüphesini “ilginç bir deney” olarak nitelendirdi. Ayrıca BIS’in Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak işlev görebileceğini görmediğini vurguladı.

JPMorgan raporu ayrıca, El Salvador’da yasal ihale olduğunda Bitcoin’in daha büyük ekonomiler tarafından nasıl ele alınacağına dair sorular olduğuna işaret ediyor. Banka, herhangi bir tedavi değişikliğinin “muhtemelen önemli ölçüde eski olan ve anlaşılır bir şekilde kripto para birimini öngörmeyen yasa ve düzenlemelerin istenmeyen bir sonucu olacağı” konusunda uyardı. Ancak banka şunları söyledi:

Benzer şekilde konumlanmış, daha küçük uluslar arasında daha geniş bir eğilimin başlangıcıysa, bu hamleler karmaşık olabilir.

El Salvador, Bitcoin yasal ihalesini yapmak için tasarıyı kabul ettikten sonra, Başkan Nayib Bukele, ülkenin volkanlardan gelen enerjiyi kullanarak BTC madenciliği yapacağını da söyledi. Ülkenin volkanlarından “çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir, 0 emisyonlu enerji” olacağını söyledi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$41,660.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version