Japonya Merkez Bankasından Dikkat Çeken Bitcoin Açıklaması

japon-modernlesmesi-meiji-anayasasi-ve-japonyanin-gelisimine-etkileri
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Bitcoin’in bir değişim aracı ve bir yatırım seçeneği olarak kullanışlılığını sorguladı. Yapılan bir röportaj sırasında konuşurken Kuroda, “işlemlerin çoğunun spekülatif olduğunu ve oynaklığın olağanüstü yüksek olduğunu” söyledi.

Başkana göre, Bitcoin bir ödeme aracı olarak zar zor kullanılıyor. Ancak veriler aksini söylüyor. YCharts’ın zincir üstü verileri, Bitcoin’in Cuma günü 218.000’den fazla bireysel işlem gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Bu, bu yıl Ocak ayındaki 398.000’lik zirve değerinin neredeyse yarısı kadar.

 Bu sayılar, dünyanın en çok kullanılan blok zinciri olan Ethereum’dan bir yavru ağlamadır. Ethereum ağı, 28 Mayıs’ta 1,3 milyondan fazla zincirleme işlemi gerçekleştirdi. Kuroda, Bitcoin’i onaylamadığını ifade eden tek banka yetkilisi değil.

Onun sözleri mevkidaşlarının yorumlarına benziyor. Örneğin, Nisan ayında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, dijital varlıkların sadece spekülasyon araçları olduğunu söyledi. Benzer şekilde, Şubat ayında Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını iddia etti. Daha önce bildirildiği gibi, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin için defalarca kıyamet vaazında bulundu.

Bitcoin’in gerçek değer eksikliği konusunda uyaran birkaç argüman yaptı ve yatırımcıları yalnızca paralarını kaybetmeye hazırlarsa satın almaları konusunda uyardı.

Bitcoin’in oynaklığı

Bitcoin’den bahsetmişken, dijital varlığın fiyatı son zamanlarda bir roller coaster’da gibi hareketler yapıyor. Yaklaşık bir hafta önce 50 bin doların altına düştükten sonra, Bitcoin geçen hafta 40 bin doları geri almayı başardı, ancak şimdi yayın zamanı itibariyle 33 bin dolarlık bölgeye geri döndü. Belirteç, Çin Devlet Konseyi’nin madencilik ve ticaret faaliyetlerini kısıtlayacağının açığa çıkmasının ardından sert bir darbe aldı. Bu arada, madencilik sırasında enerji kullanımı nedeniyle Bitcoin’i eleştirmek için 180 derecelik bir dönüş yapan Elon Musk tarafından daha önceki satışlar başlatılmıştı. K

Kuroda, stablecoin’leri onayladı

Başkan Bitcoin’e karşı olsa da stabilcoinlere desteğini dile getirdi. Stablecoinler, değerlerini destekleyen varlıklara sahip kripto para birimleridir. Kuroda, bu varlıkların gelecekte uygun bir ödeme seçeneği haline gelmesi için yasal standartlara ve sağlıklı yönetim kurallarına uyması gerektiğini hemen ekledi. Japonya, kripto para birimlerinin ve cüzdanlar ve döviz hizmetleri gibi kripto işletmelerinin kamu kullanımına karşı büyük ölçüde olumlu bir duruş sergiledi. Öte yandan, raporlar ülkenin dijital Yen’ini bir sanal alan ortamında zaten test ettiğini gösteriyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!