Jackson Hole Sempozyumu Başladı: Bitcoin Fiyatı, FED Başkanının Sözlerinden Etkilenebilir!

  • Dedolarizasyon endişelerinin yaygın olduğu bir dönemde, Kansas City Federal Reserve Bankası, yıllık Ekonomi Politikası Sempozyumu’nu düzenlemeye hazırlanıyor.
  • 2021 ve 2022 yıllarında ABD ve diğer ekonomilerin salgının etkileri ile mücadele ettiği bir dönemde, bu yılki etkinliğin odak noktası “Küresel Ekonomide Yapısal Değişimler” teması olacak.
  • Son iki yılda ABD Fed etkinliklerinin geçmişine bakıldığında, çok beklenen konferans sırasında Bitcoin fiyatının büyük ölçüde tepki verebileceği sonucuna varılabilir.

ABD’deki Jackson Hole sempozyumu bugün başladı; Cuma günü FED Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Konuşma yapacak.

Jackson Hole Sempozyumu Bugün Başladı

Dedolarizasyon endişelerinin yaygın olduğu bir dönemde, Kansas City Federal Reserve Bankası, yıllık Ekonomi Politikası Sempozyumu’nu düzenlemeye hazırlanıyor. Ayrıca Jackson Hole toplantısı olarak da adlandırılan bu etkinlik, 24-26 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Son iki yılda ABD Fed etkinliklerinin geçmişine bakıldığında, çok beklenen konferans sırasında Bitcoin fiyatının büyük ölçüde tepki verebileceği sonucuna varılabilir.

2021 ve 2022 yıllarında ABD ve diğer ekonomilerin salgının etkileri ile mücadele ettiği bir dönemde, bu yılki etkinliğin odak noktası “Küresel Ekonomide Yapısal Değişimler” teması olacak. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik istilasının ve BRICS Grubunun uluslararası ticaret yerleşimlerinde ABD Dolarından uzaklaşma tehdidinin, yakın zamanda büyük ölçüde gürültü çıkardığı göz önünde bulundurulmalıdır. 2023 konferansının, küresel ekonomiyi etkileyen birçok önemli ve olası uzun vadeli gelişmeyi inceleyeceği söyleniyor.

25 Ağustos 2023 tarihinde, ABD Federal Reserve Başkanı Jerome Powell konferansta konuşma yapacak. Fed Başkanının konuşması, ABD’nin ekonomik görünümü etrafındaki belirsizlik bağlamında büyük bir beklenti içinde yapılacak. Kısa vadeli enflasyon hedefleri üzerine yaptığı yorumlar, Fed’in %2 enflasyon hedefine yönelik yol haritası ve buna bağlı hedef oran kararları, piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecektir.

AMB Başkanı da Konuşma Yapacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da aynı gün ABD Fed Başkanı ile aynı gün konuşma yapacak. Bu arada Powell’ın konuşmasının, son birkaç haftada varlık fiyatlarında düşüş yaşanmasıyla yavaşlayan kripto piyasasında volatil bir etki yaratması muhtemeldir.

Material Indicator’ın kurucu ortağı Keith Alan’a göre, geçen yılki konuşmadan iki hafta önce BTC fiyatı, 21 günlük, 50 günlük, 100 günlük ve 200 haftalık Hareketli Ortalamalar (MA) ile temsil edilen kritik teknik destek seviyelerini kırdı.

Bunu takiben bir konsolidasyon dönemi geldi ve konuşmadaki Jerome Powell’ın şahin tavrının ardından önemli bir fiyat düşüşü yaşandı. Keith Alan şunları söyledi:

“Fed Başkanı Powell geçen yıl Jackson Hole’dan konuştuğunda şahin tavrı %29’luk bir BTC düşüşünü tetikledi ve bu düşüşün toparlanması 5 ay sürdü.”

Alan, geçen yılki Jackson Hole etkinliğinden bu yana belirgin değişikliklerin olduğunu vurguluyor. Temel enflasyon düştü ve Powell’ın iletişim yaklaşımı daha “ölçülü” hale geldi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version