Jack Dorsey, Afrika’daki Planlarını Genişletmek için Bitcoin Kuruluşu Satın Aldı

  • Jack Dorsey tarafından finanse edilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ₿trust, yeni bir satın almayla Afrika’daki programlarını büyütüyor.
  • Bu satın alma, ₿Trust’ın dünya genelindeki Bitcoin açık kaynak mühendislerinin gelişimini ve eğitimini teşvik etme misyonunda başarılı olmasına yardımcı olacak.
  • Dorsey, Şubat 2021’de ₿trust adlı Bitcoin geliştirme vakfının kuruluşunu duyurmuş ve dünya genelinde Bitcoin geliştirmeyi finanse etmeyi amaçlamıştı.

Bitcoin savunucusu ve Twitter’ın kurucu ortağı olan Jack Dorsey, Afrika’daki bir Bitcoin organizasyonunu satın aldı.

Jack Dorsey, Afrika’daki Bir Kuruluşu Satın Aldı

Twitter’ın (şu anda X) kurucu ortağı ve Bitcoin savunucusu Jack Dorsey tarafından finanse edilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ₿trust, yeni bir satın almayla Afrika’daki programlarını büyütüyor.

Bu kar amacı gütmeyen organizasyon, Afrika’da Bitcoin ve Lightning mühendislerini eğitmeye odaklanan Qala adlı bir organizasyonu satın aldı. Bu satın alma, ₿Trust’ın dünya genelindeki Bitcoin açık kaynak mühendislerinin gelişimini ve eğitimini teşvik etme misyonunda başarılı olmasına yardımcı olacak.

İki organizasyonun ortak açıklamasına göre, işlem 1 Eylül’de tamamlandı ve Qala, ₿trust Builders Programı olarak yeniden markalanacak. 2021 yılında kurulan Qala, Afrikalı yazılım geliştiricilerini küresel Bitcoin firmaları ile eşleştirmek, en güncel becerileri kazanmalarına yardımcı olmak için çalıştı.

Açıklamaya göre, Qala, Afrika’da 42’den fazla ülkeyi içeren Bitcoin geliştiricilerinin en büyük çevrimiçi topluluklarından birini oluşturdu. Programın mezunları, ₿trust ve Superlunar’dan açık kaynak hibe almanın yanı sıra Bitcoin kökenli bir bankacılık platformu olan Galoy, Lightning Network tabanlı bir mesajlaşma uygulaması olan SphinxChat ve eşten eşe platform Bitnob gibi firmalarda iş buldular.

Satın alma şartları gereği Qala CEO’su Femi Longe ve program yöneticisi Stephanie Titcombe, ₿trust Builders olarak ₿trust’a resmi olarak katılacaklar.

₿trust yönetim kurulu üyelerinden Ojoma Ochai, “Femi ve mükemmel ekibini ₿trust’a katmaktan son derece gurur duyuyoruz” dedi ve Qala’nın “Küresel Güney’deki açık kaynak geliştirmeyi hızla teşvik etmede hızlı ilerleme kaydettiğini” ekledi.

₿trust’ın Hikayesi

Dorsey, Şubat 2021’de ₿trust adlı Bitcoin geliştirme vakfının kuruluşunu duyurmuş ve dünya genelinde Bitcoin geliştirmeyi finanse etmeyi amaçlamıştı. Duyuru anında 500 BTC veya o dönemde 23.7 milyon dolar değerinde olan kar amacı gütmeyen organizasyon, başlangıçta Afrika ve Hindistan’daki ekiplere odaklandı.

Dorsey dışında, vakıf başlangıçta kripto dostu sanatçı ve yapımcı Jay-Z tarafından finanse edildi. Kar amacı gütmeyen organizasyon şu anda Abubakar Nur Khalil, Carla Kirk-Cohen, Obi Nwosu ve Ochai gibi yönetim kurulu üyeleri tarafından yönetilmektedir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version