Diğer

  İyi ki Doğdun Bitcoin: 2009’da Satoshi’nin Başlattığı Yolculuğun Hikayesi!

  • Genesis block olarak da bilinen ilk Bitcoin bloğu, gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da çıkarılmıştır.
  • Bitcoin ATM’leri, ilk blok madenlendikten neredeyse beş yıl sonra ortaya çıktı ve tarihsel veriler, ilk ATM’nin Ekim 2013’te faaliyete geçtiğini doğrulamaktadır.
  • İlk bloğun oluşturulmasından 15 yıl sonra Bitcoin madencileri, ödüller karşılığında hâlâ blok çıkarılmaya devam ediyor.

  Bitcoin, bugün 15. yaşına girdi: 2009’da Satoshi Nakamoto’nun başlattığı serüven, devasa boyutlara ulaşmayı başardı.

  Bitcoin Bugün 15 Yaşına Girdi

  Bitcoin-BTC

  Birçok kişi Bitcoin teknik incelemesinin yayımlandığı 31 Ekim 2008’i Bitcoin’in orijinal doğum günü olarak kutlarken, diğerleri Bitcoin’in gerçek yaşını belirlemek için daha teknik bir yaklaşım benimsiyor. 3 Ocak, Bitcoin’in bir değer deposu ve devredilebilir para birimi olarak hayata geçtiği gerçek tarihtir.

  Genesis block olarak da bilinen ilk Bitcoin bloğu, gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da çıkarılmıştır. Ardından, eleştirmenler, ana akım medya, politikacılar ve dünya genelindeki hükümetler gibi birçok kişinin karşı çıkmasına rağmen yıllar süren bir zafer dönemi yaşandı. Bitcoin’in 15. yaşını kutlama vesilesiyle, Bitcoin ekosistemine kuş bakışı bir bakış atıyoruz.

  Bitcoin ATM’leri, ilk blok madenlendikten neredeyse beş yıl sonra ortaya çıktı ve tarihsel veriler, ilk ATM’nin Ekim 2013’te faaliyete geçtiğini doğrulamaktadır. Amaç, insanlara yerel fiat paralarını Bitcoin ile değiştirmeleri için başka bir yol sağlamaktı. Bitcoin ATM ağı başlangıçta düzensiz bir büyüme gördü, ancak küresel çapta kitlesel Bitcoin benimseme oluştuğunda her yıl binlerce Bitcoin ve kripto ATM’si eklenmeye devam etti. Zirvesinde, 2021 yılında ağda neredeyse 40.000 Bitcoin ATM aktifti.

  2021’den sonraki dönemde, jeopolitik gerilimler ve ayı piyasası ortamındaki negatif yatırımcı duyarlılığı, Bitcoin ATM’lerinde anında ancak kısa ömürlü bir azalmaya neden oldu. Ancak, 3 Ocak 2024 itibarıyla dünya çapında neredeyse 34.000 Bitcoin ATM’si hala faal durumda.

  Yaklaşık 1 milyon Bitcoin bloğu çıkarıldı

  İlk bloğun oluşturulmasından 15 yıl sonra Bitcoin madencileri, ödüller karşılığında hâlâ blok çıkarılmaya devam ediyor. Bireyler ve şirketlerin Bitcoin madenciliğine olan artan ilgisi, süreci Bitcoin ağını harici saldırılardan koruyan geçerli bir iş modeli olarak onaylıyor. 15 yıl boyunca gerçekleşen milyonlarca Bitcoin işlemi, 825.000 blokta kalıcı olarak kaydedildi ve ne madenciler ne de yatırımcılar durmayı düşünmüyor.

  Bitcoin’in yaygın olarak benimsenmesi

  Ana akım benimsemeye karşı güçlü dirence rağmen, Bitcoin’in para geleceği olarak anlamı, enflasyonla mücadele etmek zorunda kalan hiperenflasyonlu ekonomilerden gelenler tarafından ilk olarak anlaşıldı. El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kurma konusunda liderlik yaparak, iki yıl içinde küresel ekonomik çalkantılar karşısında Bitcoin’in dayanıklılığını gösterdi.

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, diğer ülkelerin liderlerine Bitcoin’in teklifini yeniden düşünme konusunda güven verdi. Öte yandan, Çin ve Suudi Arabistan gibi bazı ülkeler, merkezileşmeden gelen istenmeyen özgürlük sağlama yeteneği nedeniyle Bitcoin’in kullanımını sınırlamaya devam ediyor.

  Bitcoin’in paha biçilmez hale gelmesi

  Tüm olumsuzluklara rağmen, Bitcoin şu anda neredeyse 900 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir ve bu değerlemeyi sadece 15 yılda biriktirmiştir. 2010’da erken bir Bitcoin kullanıcısı, bir pizzacıya 10.000 BTC karşılığında iki pizza satmasını ikna etti. Bugün, yalnızca bir Bitcoin ile kendi pizzacılık işine başlayabilir.

  Hemen hemen tüm iş alanlarında kuruluşlar, hizmetleri karşılığında Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Gayrimenkul ve konser biletlerinden tatillere ve eğitime kadar, Bitcoin bankalar veya diğer merkezi kuruluşları içermeksizin neredeyse herhangi bir satın alma işlemi için kullanılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.

  Ocak 2024 itibarıyla Bitcoin, yalnızca piyasa değerine dayanarak dünyanın en değerli dokuzuncu varlığı durumundadır. Profesyonel trader ve finans yazarı Oliver Velez, Bitcoin’in 15 yılda 7.963 varlığı geride bırakarak 9. sıraya yükseldiğini ve varlığın 2025’e kadar ilk üçte olmasını beklediğini belirtti.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bitcoin BTC’nin Dalgalanma Serüveni: Yarılanma Etkinliği ve Piyasa Dalgalanmaları Arasında Düşüş ve Yükseliş

  Bitcoin'in fiyatındaki dramatik değişimleri, yarılanma sonrası ve olası piyasa toparlanmaları sürecinde keşfedin.

  Bitcoin Yarılanması Sonrası Dönem Başladı: Altcoin Rallisi Beklentisiyle Hakimiyet İstikrar Kazanıyor

  Bitcoin'in son yarılanmasının ardından ortaya çıkabilecek altcoin başarısının temellerini oluşturabilecek kripto para piyasasının değişen dinamiklerini keşfedin.

  Bitcoin İşlem Ücretleri Rekor Seviyelere Ulaştı, Ethereum’u Geçti – Ordinaller BTC Güvenliğini Artırabilir mi?

  Bitcoin işlem ücretlerinin nasıl hızla yükseldiğini, Ordinallerin bu trenddeki rolünü ve Bitcoin'in güvenlik modeli üzerindeki olası etkilerini keşfedin.

  Bitcoin Halving’i Piyasada Volatiliteyi Tetikledi: Talep Artışı Madencilerin Zorluklarıyla Buluşuyor

  Halving sonrası Bitcoin'in izleyeceği yolu etkileyen temel faktörleri keşfedin. Arz şoku potansiyeli, ETF'lerin rolü ve madencilerin karşılaştığı zorluklar hakkında uzman görüşleri edinin.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Litecoin Yüzde 20 Hedefli Yükselişe Hazırlanıyor Olabilir! Güncel LTC Analizi

  Litecoin yükseliş hareketine devam edecek mi? LTC yatırımcılarını neler bekliyor? Güncel LTC Analizinde hedefler neresi?

  Ethereum Yükseliş Hazırlığında Olabilir! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un günlük grafiği, 2867$ - 2950$ aralığından güçlü alımlarla yükselişini 3100 dolara kadar sürdürmüş durumda. Güncel ETH Analizi

  Bitcoin Yükselişini Başlatıyor Mu? 19 Nisan BTC Analizi

  Bitcoin gece yaptığı düşüş hareketi sonrası, bugün piyasalar yükseliş gerçekleştiriyor. Bitcoin yükselişe devam edecek mi?

  Bitcoin Düşüş Hareketini Ne Zaman Bitirecek? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin'in güncel teknik grafiği incelendiğinde, 61.200 doların üzerindeki desteğin önemi vurgulanırken, 64.000 dolar direncinin aşılması için saatlik mum kapanışlarına ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

  Grayscale Litecoin Alımlarına Devam Ediyor! LTC Yükseliş Trendini Başlatıyor Mu?

  Grayscale'in özellikle Litecoin (LTC) gibi belirli kripto para birimlerine olan yüksek alımları, piyasadaki dengeleri etkileyebilecek önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Bitcoin BTC’nin Dalgalanma Serüveni: Yarılanma Etkinliği ve Piyasa Dalgalanmaları Arasında Düşüş ve Yükseliş

  Bitcoin'in fiyatındaki dramatik değişimleri, yarılanma sonrası ve olası piyasa toparlanmaları sürecinde keşfedin.

  Bitcoin Yarılanması Sonrası Dönem Başladı: Altcoin Rallisi Beklentisiyle Hakimiyet İstikrar Kazanıyor

  Bitcoin'in son yarılanmasının ardından ortaya çıkabilecek altcoin başarısının temellerini oluşturabilecek kripto para piyasasının değişen dinamiklerini keşfedin.

  Bitcoin İşlem Ücretleri Rekor Seviyelere Ulaştı, Ethereum’u Geçti – Ordinaller BTC Güvenliğini Artırabilir mi?

  Bitcoin işlem ücretlerinin nasıl hızla yükseldiğini, Ordinallerin bu trenddeki rolünü ve Bitcoin'in güvenlik modeli üzerindeki olası etkilerini keşfedin.