İsveç, E-Krona CBDC Denemelerinde İlerliyor

stockholm
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç, e-krona olarak adlandırılan kendi merkez bankası dijital para birimi veya CBDC’ye doğru bir dizi adım attı. Ülkenin merkez bankası olan Sveriges Riksbank şimdi simülasyon olmayan bir parti kullanarak varlıkla deneyler yapmayı düşünüyor.

Daha önce bildirildiği üzere Riksbank Cuma günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu nedenle e-krona pilot uygulaması, yalnızca simüle edilmiş katılımcılara sahip olmaktan, test ortamında harici katılımcılarla işbirliğine geçiyor.

Deney, Riksbank ile İsveç merkezli bir perakende banka zinciri olan Handelsbanken arasındaki katılımı içerecek. Ocak ayında Riksbank, e-krona kavram kanıtının, dağıtılmış bir defter teknolojisi veya DLT olan Corda’dan yararlandığını ve R3’ten geldiğini açıkladı. İsveç, bir yılı aşkın süredir CBDC yolunda ilerliyordu.

Nisan ayında, ülkenin CBDC pilotunun başlangıç ​​bölümünü bitirdiği haberini getirdi. Daha önce bildirilen Riksbank bildirisinde Handelsbanken’in de yer aldığı belirtildi:

CBDC’ler 2020’de sıcak bir konuydu ve ülkeler 2021 yılında da arayışlarına devam etti. Çin, CBDC’nin gelişimi açısından sorumluluğu büyük ölçüde yönetti. Kısa süre önce, Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası Federal Rezerv başkanı Lael Brainard, ülkenin dünyanın rezerv para birimi olarak konumu açısından bir CBDC’nin önemini dile getirmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!