IOTA, akıllı şehirler için enerji ticareti platformunu tanıttı

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

IOTA Vakfı, Akıllı şehirler için enerji ticareti platformunu tanıttı. Çözüm, + CityXchange projesinin ötesinde Alpha Venturi ile birlikte tanıtılacaktır.

Yeni bir blog gönderisinde, IOTA Vakfı Telekomünikasyon ve Altyapı Geliştirme Başkanı Dr. Michele Nati, + CityxChange için geliştirilen enerji ticareti platformunun nasıl çalıştığını ve potansiyelinin ne olduğunu açıkladı. Dr. Nati’nin başta belirttiği gibi enerji ticareti platformu, Forum’un amiral gemisi olan Dijital Dönüşüm Dünya Konferansı’nda başlatılan inovasyon yarışması “TM Forum Catalyst” kapsamında TM Forum tarafından ödüllendirildi.

Neden merkezi altyapılar değil de IOTA kullanmalısınız?

Bu çözümle IOTA Vakfı, Bugün küresel enerji tüketiminin “Toplam birincil enerji talebinin yaklaşık %40’ını oluşturan binalarda ve aynı enerjinin yaklaşık %28’ini oluşturan ulaşımda iki ana vektöre sahip olması” sorununu ele alıyor. talep ”Bu eğilimi durdurmak için şu anda akıllı bina teknolojileri geliştiriliyor.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT), Özellikle de IOTA Tangle, Dr. Nati’nin araştırdığı gibi bulmacanın önemli bir parçası olabilir. Her iki teknolojiyi birleştirerek, Pozitif enerjili binalar tarafından üretilen ve tüketilen enerji gerçek zamanlı olarak ölçülebilir ve hatta tahmin edilebilir.

Merkezi, Bulut tabanlı altyapılar sınırlarına ulaşır. Dr. Nati, “Kara kutu yaklaşımı, tek bir hata noktası ve veri veya işleme manipülasyonu tehdidini ortaya çıkarır” diyor. Bu nedenle, DLT’ler gibi ortaya çıkan açık kaynaklı teknolojiler giderek daha fazla dikkat çekiyor. Dr. Nati, özellikle IOTA’nın benzersiz avantajlar sunabileceğini ekledi:

IOTA, Değer ve veri işlemlerini aynı altyapı üzerinde işleyebilir. IOTA, doğrudan IoT cihazlarına (yani akıllı sayaçlara) gömülebilen açık kaynaklı bir yazılım teknolojisi sağlar ve bu dijital altyapı yeniliğinin kapsamını elektrik ağının IoT ucuna kadar genişletmeye olanak tanır. Enerji varlıkları, Merkezi veri birleştirme ihtiyacı olmadan enerji fazlası için arz ve talebi anında paylaşabilir.

Enerji ticareti platformu nasıl çalışır?

Önerilen sistem üç katmandan oluşur: Enerji tedarikçilerinin “reklamı” için bir veri katmanı, Enerji ve veri akışlarının izlenmesi için bir şeffaflık katmanı ve elektrik tedarikinin ödenmesi için gerekli olan mikro ödemeler için bir ödeme katmanı.

Enerji ticaretinin ademi merkeziyetçiliğini desteklemek için IOTA Vakfı, IOTA Varlık Modülünü de geliştirdi. Bu, Herhangi bir cihazın doğrudan IOTA Tangle üzerinde veri yayınlamasına izin veren entegre bir enerji ölçeri olan bir PyCom kartı kullanan gömülü bir IoT cihazıdır. Modül ayrıca bir IOTA Cüzdanını entegre eder, Böylece bağlı cihazlar tam otomatik olarak faturalandırabilir.

İlk konfigürasyondan sonra, Modül otomatik olarak fazla enerji arz ve talebini üretir ve bunları Tangle’a ayarlar. Bir enerji değişimi onaylanır onaylanmaz, “Ödeme ve fatura doğrulama” modülü tetiklenir ve aynı akışta bir tüketiciden üreticiye ödeme talebi kaydedilir. IOTA modülü, ödemeyi IOTA aracılığıyla izler.

Özellikle IOTA Akışları ve IOTA Erişimi, Sistem katılımcılarının veri bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için de kullanılabilir. Her iki çözüm de sistemi yetkisiz erişimden ve tüccarların dolandırıcılık davranışlarından korumak için faydalı olacaktır. Bu altyapıyı sağlamak için IOTA Vakfı bir dizi donanım ve yazılım bileşeni geliştirmiştir. Aşağıdaki şekilde uygulanan mimarinin basitleştirilmiş bir üst düzey genel görünümü gösterilmektedir.

iota enerji pazarı

Kaynak: https://blog.iota.org/iota-powered-smart-grid-infrastructure/

Pazar yeri şu anda Trondheim’daki NTNU kampüsündeki + CityxChange projesinin bir parçası olarak kullanılıyor. Çözümün kullanımını ve benimsenmesini teşvik etmek için IOTA Vakfı, Alpha Venturi ile birlikte çalışır. İkincisi şu anda + CityXchange projesini tanıtmak ve ilgilenen şehirleri ve diğer ortakları bulmak için bir yan şirket ve ilgili araştırma ve inovasyon girişimleri kuruyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$29,770.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram