İngiltere Merkez Bankası Yetkilisi, CBDC’nin Gerekli Olduğunu Vurguladı

ingiltere
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, kamu ve özel paraların ihraç ve dolaşımındaki büyük bir değişikliğin, gelecekte finansal istikrarı sağlamak için dijital bir merkez bankası parasına genel erişimi çok önemli hale getirebileceğini savundu. Cunliffe, Londra’daki OMFIF Dijital Para Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada, ticari bankalar tarafından ihraç edilen özel paranın yaygın kullanımındaki geçmiş, şimdiki ve gelecekteki eğilimleri değerlendirdi ve COVID-19 salgınının kamudan özel paraya uzanan mevcut eğilimleri hızlandırdığını belirtti.

Yakın tarihli bir bankanın anketine katılanların yaklaşık %70’i, pandemi öncesine göre daha az nakit kullandıklarını ve tipik olarak temassız ödemeler ve internet işlemleri gibi seçeneklere yöneldiklerini belirtti. Nakit şeklindeki kamu parasından özel, ticari banka parasına geçiş hızlanmaya devam ederken, Cunliffe, yeni teknolojilerin paranın kullanımında ve hatta kavramında eşit derecede önemli bir değişikliği tetikleyeceğini ve bunun esnekliği için potansiyel çıkarımlarla birlikte olacağını tahmin etti.

Tokenizasyon ve dağıtılmış defter teknolojileri, özellikle banka dışı Big Tech aktörleri tarafından kullanıldığında, halka dijital dünyada yeni işlevler sunan daha esnek, veriye dayalı para biçimleri sağlama olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Sabit paralar, programlanabilir para, akıllı sözleşmeler ve mikro ödeme kanalları gibi yeni fenomenlerin ortaya çıkmasıyla Cunfliffe, merkez bankalarının halihazırda ticari banka para dolaşımı için tasarlanmış mevcut düzenleyici çerçevelerin nasıl uyarlanacağına dair kilit sorularla boğuştuğunu söyledi.

Cunliffe’e göre bu teknolojiye dayalı değişiklikler, merkez bankalarının halka açık devlet parasının daha fazla düşmesine veya hatta tamamen ortadan kalkmasına izin verme riskini alıp almayacağı sorusunu da ortaya çıkarıyor. Cunliffe, bankanın bu zorluklarla ilgili yakında yayınlanacak olan yayınlanmış çalışmasını beklemeden, yeni özel para biçimlerinin, demirlemek için kamuya açık bir dijital paranın (örneğin, bir merkez bankası dijital para biriminin tanıtılması için güçlü bir gerekçe oluşturacağını savundu.

İngiltere Merkez Bankası’nın yapmayı taahhüt ettiği gibi fiziksel paraya erişimi korumanın muhtemelen yeterli olmayacağını savundu ve ekledi:

Birleşik Krallık’ta, genel kullanıma uygun ve vatandaşların kullanımına açık kamu parasını elinde tutmak istiyorsak, devletin modern günlük yaşamın ihtiyaçlarını karşılayabilecek kamuya açık dijital para basması gerekeceği muhtemel görünüyor

Cunliffe ayrıca, özellikle sistemik stres dönemlerinde, “özel paradan çıkış yolu olmadığı, devlet tarafından desteklenen güvenli likit varlıklara erişimin olmadığı algısının, güveni zayıflatabileceğini” belirtti. Bu açıdan bir CBDC, ülke çapında finansal istikrarı sağlamak için çok önemli olacak gibi gözüküyor.

Kasım 2020’de Cunliffe, merkez bankasının banka iş modellerindeki değişikliklere adapte olması ve bu değişikliklerin temsil ettiği finansal ve makro ekonomik sonuçları yönetmesi gerektiğini söylemişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!