İngiltere Merkez Bankası Dijital Para Çıkaracak mı?

ingiltere
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bank of England Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, dijital paralar hakkında yaptığı açıklamada gelecekte bir dijital para birimini piyasaya sürüp sürmeyecekleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kripto para birimlerine ilginin artması ile beraber birçok merkez bankası, dijital para çıkartma girişimlerini başlattı.

Dijital Para Nedir ve Kripto Para ile Farkı Nedir?

Dijital paralar, internet tabanlı olarak dijital formda bulunan ve yalnızca elektronik ortamdaki işlemler ve ödemeler için kullanılan, işlem hızı ve işlem kolaylığı gibi kendine özgü özellikleri dışında geleneksel paranın tüm özelliklerini taşıyan değişim aracıdır.

Dijital paralar bir otorite tarafından çıkarılmakta ve kontrol edilmektedir. Dolayısıyla dijital paralar merkezi bir yapıdadır. Kripto paraların arkasında ise bir otorite bulunmamakta ve kripto paralar merkeziyetsiz bir yapıda geliştirilmektedir.

İngiltere Dijital Para Çıkaracak mı?

BoE Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe özel şirketler ve ticari bankalar tarafından piyasaya sürülen paraların merkez bankasının otoritesini zayıflattığını ileri sürdü. Acilen buna karşı harekete geçilmesini söyleyen Cunliffe, dijital para çalışmalarının başlaması gerektiğini ima etti.

Ancak insanların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini enflasyona karşı bir değer koruma aracı olarak görmesi kripto paralara olan ilgiyi artırıyor. Merkez bankalarının dijital para hamlesi ise bu ilgiyi durdurmaya yetmeyecek. Yukarda da belirtildiği gibi kripto paralar merkeziyetsiz iken, dijital paralar da normal para gibi merkeziyetçi bir yapıya sahip.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!