Salı, Ocak 19, 2021

Haftalık Döviz Analizi : 6 – 10 Ocak

 Haftalık Döviz Analizi : ABD’nin İran’ın en kıdemli askeri liderini öldürmesinin piyasalardaki yankısı sürerken, 2020’nin dolu dolu ilk haftası volatil olacak gibi görünüyor. Bu hafta ayrıca Kasım ayındaki büyük artışın ardından iş büyümesinde bir durağanlığa işaret etmesi beklenen, ABD’nin on yıllık ilk tarım dışı istihdam raporu yayınlanacak. Piyasa katılımcıları ABD-Çin ticaret anlaşması ve Brexit gelişmelerini de izlemeyi sürdürecek.

ABD Irak’ta hava saldırısı ile Tahran’ın en önemli askeri lideri olan Kasım Süleymani’yi öldürerek Japon yenini üç ayın yükseğine çıkardıktan sonra, yatırımcılar Cuma günü güvenli liman varlıklara akın ederken, on yılın en zayıf yurtiçi fabrika aktivitesi ABD dolarına darbe vurdu.

kasım süleymani

Dolar 107,8 yene kadar düştü ve gün bazında %0,4 düşüşle 108,1 puanda işlem gördü. Japonya’nın dünyanın en büyük kreditör ülke statüsüne bakıldığında yen genellikle riskten kaçınılan bir liman işlevi görüyor. Tokyo’daki tatil de hamleyi büyüterek zayıf koşullar yarattı.

Güvenli olarak algılanan diğer döviz İsviçre frangı, Euro karşısında dört ayın yükseği olan 1,0825’e ulaştı. ABD doları Euro karşısında bir haftanın yükseğini gördü.

ABD dolar endeksi güvenli limanlara yönelimden ilk olarak faydalandı ancak Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) Aralık ayında imalat sektöründe büyük bir daralma yaşandığına ilişkin raporunun ardından tüm bu getirilerini kaybetti. Gün bazında %0,08 artışla 96,602’den işlem gördü.

ABD imalat sektörü Aralık ayında on yıldan fazla bir süre içinde gördüğü en büyük daralmayı yaşadı. Sipariş hacmi yaklaşık 11 yılın düşük seviyesine gerilerken, fabrika istihdamı art arda beşinci düşüşünü gördü.

Haftalık Döviz Analizi

Dolar üzerindeki uzun vadeli etkileri belirsiz. Amerikan doları Cuma günü zayıflamış olsa da ABD imalatındaki yavaşlama 2020’de küresel büyüme umutlarını yok ettiği takdirde, nihayetinde fayda sağlayabilir.

Cambridge Global Payments’ta kıdemli piyasa stratejisti olan Karl Schamotta, “ABD’nin büyük ihracatçısı olan diğer ülkelerin düşüncesi, kısa vadede büyük bir toparlanma yaşanması – bu fikir işte burada yörüngesini kaybediyor” dedi.

Önümüzdeki haftaya girerken Investing.com’un derlediği ve piyasaları etkilemesi muhtemel önemli ekonomik gelişmeler şöyle:

Haftalık Döviz Analizi Pazartesi, 6 Ocak

Çin – Caixin hizmetler PMI

Euro Bölgesi – Nihai hizmetler PMI, Sentix Tüketici Güveni, ÜFE

İngiltere – Nihai hizmetler PMI

ABD – Nihai hizmetler PMI

Haftalık Döviz Analizi Salı, 7 Ocak

Euro Bölgesi – flaş TÜFE tahmini

ABD – Ticaret dengesi, ISM imalat dışı PMI, fabrika siparişleri

Haftalık Döviz Analizi Çarşamba, 8 Ocak

Euro Bölgesi – Alman fabrika siparişleri

ABD – ADP (NASDAQ:ADP) tarım dışı istihdam, Fed Yöneticisi Lael Brainard’ın konuşması

Haftalık Döviz Analizi Perşembe, 9 Ocak

Çin – TÜFE, ÜFE

Euro Bölgesi – Alman endüstriyel üretim ve ticaret dengesi verileri

ABD – İşsizlik başvuruları, New York Fed Başkanı John Williams’ın (NYSE:WMB) konuşması

Haftalık Döviz Analizi Cuma, 10 Ocak

Avustralya – Perakende satışlar

ABD – Tarım dışı istihdam raporu

Kanada – İstihdam raporu

Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

coinotag.com‘dan Coin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.08
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.43