Grayscale’in Dünya Üzerindeki İkinci En Büyük BTC Sahibi Olması, Bitcoin için Kötü Olabilir mi?

  • Arkham Intelligence’ın son raporu, Grayscale’in dünya çapında ikinci en fazla Bitcoin’e sahip olduğunu ortaya koydu. Arkham’a göre, Grayscale’in Bitcoin varlıkları 627.000 BTC’yi aştı.
  • Trust için önemli bir kilometre taşı, 21 Ocak 2020’de SEC raporlama şirketi haline gelmeleri oldu. Bu, hisselerini Komisyon’a kaydettikten sonra gerçekleşti.
  • Farklı kuruluşlar tarafından tutulan Bitcoin miktarı değişebilse de, Santiment’in grafiğinden elde edilen verilere göre Bitcoin sahiplerinin sayısında sürekli bir artış olduğu görülüyor.

Grayscale’in GBTC fonu dünya üzerindeki ikinci en büyük BTC sahibi: Bu, Bitcoin için kötü bir şey olabilir mi? Merkezileşmeden endişelenmeli miyiz?

Grayscale Bitcoin Trust, İkinci En Büyük BTC Sahibi

Son araştırmalar, Grayscale’in önemli bir miktarda Bitcoin’e sahip olduğunu ortaya çıkardı. Trust’ın elindeki miktar nedir ve bu miktar, BTC’nin merkezileşmesi konusunda endişelere neden olur mu?

Arkham Intelligence’ın son raporu, Grayscale’in dünya çapında ikinci en fazla Bitcoin’e sahip olduğunu ortaya koydu. Arkham’a göre, Grayscale’in Bitcoin varlıkları 627.000 BTC’yi aştı ve toplam değeri 16 milyar doları geçti. Ayrıca, bu Bitcoin’ler 1.750’den fazla adreste dağılmış durumda ve hiçbir adres 1.000 BTC’den fazlasını tutmuyor.

Grayscale, bireysel yatırımcıların broker hesapları aracılığıyla alım satım yapabileceği dijital para varlık yönetimi şirketi olarak bilinir. Grayscale Bitcoin Trust’ı sunmalarıyla tanınır.

Ayrıca, trust için önemli bir kilometre taşı, 21 Ocak 2020’de SEC raporlama şirketi haline gelmeleri oldu. Bu, hisselerini Komisyon’a kaydettikten sonra gerçekleşti. Ayrıca, bu tanımlama, SEC’nin denetimindeki ilk dijital para yatırım aracı olarak onaylandı.

Bitcoin fiyat manipülasyonuna açık olabilir mi?

Bu son açıklamadan doğan potansiyel bir endişe, Grayscale’in önemli Bitcoin varlıklarının onlara BTC’nin fiyatını etkileme kapasitesi sağlayıp sağlamayacağıdır. Verilere göre, bu yazının yazıldığı sırada BTC’nin dolaşımdaki arzı 19.4 milyonun üzerindeydi.

Ayrıca, maksimum arz sınırı 21 milyondur. Ek olarak, tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 540 milyar doları aşarken, mevcut piyasa değeri 500 milyar doların üzerindeydi. Bununla birlikte, Grayscale’in varlıkları, genel piyasa değeri ve dolaşımdaki Bitcoin arzı açısından küçük görünebilir, ancak eylemlerinin piyasayı etkileyebileceği bir olasılık bulunmaktadır.

Ancak, piyasanın bu tür varlıklardan kaynaklanan olası hareketlerden toparlanabilecek kadar dirençli olduğunu belirtmek önemlidir.

Mevcut BTC sahiplerinin sayısı

Farklı kuruluşlar tarafından tutulan Bitcoin miktarı değişebilse de, Santiment’in grafiğinden elde edilen verilere göre Bitcoin sahiplerinin sayısında sürekli bir artış olduğu görülüyor. Grafiğe göre, BTC sahiplerinin sayısı Ağustos sonunda kaydedilen 49 milyondan daha fazla olan 49.5 milyonun üzerine yükselmiş durumda.

Ek olarak, bu yazının yazıldığı sırada BTC yaklaşık olarak 25.680 dolar seviyelerinde işlem görüyordu ve önceki seviyelerden hafif bir değer kaybı yaşanmıştı.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version