Grayscale, Spot Bitcoin ETF Konusunda SEC ile İşbirliği Yapmak İstiyor

  • Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) bir spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesi konusunda bir sonraki adımlar konusunda SEC ile işbirliği yapma talebinde bulunan bir mektup sundu.
  • Grayscale, fon dönüşüm taleplerinin SEC düzenlemelerinde belirtilen sürenin neredeyse üç katı kadar beklediğini belirtti.
  • 29 Ağustos mahkeme kararından bu yana, bir ETF’nin net varlık değerinin ne kadar üstünde veya altında işlem gördüğünü gösteren GBTC iskontosu %19,9’a düştü.

Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gönderdiği mektupta spot Bitcoin ETF konusunda ortak bir çalışma yürütme talebini dile getirdi.

Grayscale, SEC’e ETF ile İlgili Bir Mektup Gönderdi

5 Eylül Salı günü, dünyanın en büyük varlık yöneticisi Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) bir spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesi konusunda bir sonraki adımlar konusunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile işbirliği yapma talebinde bulunan bir mektup sundu.

Grayscale, son mahkeme kararının ardından bu dönüşümü engellemek için SEC’in artık hukuki bir nedeninin olmadığını belirtti. Grayscale’in Salı günkü son mektubunda şunlar yer aldı:

“Artık Temyiz Mahkemesi konuştuğuna göre, Komisyon tarafından daha önce kabul edilen yasal analiz çerçevesinde bir Bitcoin vadeli işlem ETP’sini, spot Bitcoin ETP’sinden ayıran bir mantıklı neden bulunmuyor.”

Ayrıca, Grayscale, GBTC’yi Komisyon tarafından daha önce onay almış olan Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinden farklı şekilde muamele etmek için “geçerli nedenlerin olmadığını” tespit etmelidir, şeklinde bir inanç ifade etti.

Özellikle, 29 Ağustos’ta ABD Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in GBTC’yi geleneksel bir Bitcoin ETF’sine dönüştürme talebini reddeden SEC kararına karşı bir karar verdi.

SEC’nin Reddine İlişkin Nedenleri Yok

Grayscale, sahtekarlık ve manipülatif eylemleri önlemek amacıyla Takas Kanunu’nun gerektirdiği nedenler dışında dönüşümü reddetmek için herhangi ek nedenlerin olup olmadığına dair herhangi bir ek nedenin zaten ortaya çıkardığına inandıklarını vurguladı.

Varlık yöneticisi, “Bitcoin vadeli işlem ETP’leri alım satıma başladıktan sonra bile spot Bitcoin başvurularını reddeden 15 Komisyon emrinden birinde bunun şimdiye kadar ortaya çıkacağından eminiz” diye yazdı.

Grayscale, fon dönüşüm taleplerinin SEC düzenlemelerinde belirtilen sürenin neredeyse üç katı kadar beklediğini belirtti. Temmuz ayında SEC’e tüm bekleyen ETF başvurularının aynı anda onaylanmasını talep eden Grayscale’in önceki mektubunun yazarı Joseph A. Hall, son mektubu şu ifadelerle tamamladı:

“Trust’ın neredeyse bir milyon yatırımcısının en kısa sürede eşit bir oyun sahasına layık olduğuna inanıyoruz.”

29 Ağustos mahkeme kararından bu yana, bir ETF’nin net varlık değerinin ne kadar üstünde veya altında işlem gördüğünü gösteren GBTC iskontosu %19,9’a düştü. FTX’in Aralık 2022’deki çöküşünü takip eden ayı piyasası sırasında GBTC’nin indirimi eksi %50’ye yaklaşıyordu.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version