Goldman Sachs, FED için Önemli Bir Tahminde Bulundu: Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

  • Jan Hatzius ve David Mericle dahil olmak üzere Goldman Sachs ekonomistleri, Federal Rezerv’in para politikası konusunda önemli bir tahminde bulundular.
  • Son veriler, ABD enflasyonunun beklentilerin altında %3.2 oranında arttığını, çekirdek tüketici fiyat endeksinin ise yıllık bazda %4.7 hızında arttığını gösterdi.
  • Son aylarda BTC, hisse senedi piyasası tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken 30,000 dolar seviyesinde durgunlaşırken giderek makro olaylardan bağımsızlaşmıştır.

Dev Amerikan Bankası Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin tahminini açıkladı; Bitcoin için ne anlama geliyor?

Goldman Sachs Ekonomistlerinin FED Beklentisi

Hem geleneksel finans piyasalarının hem de Bitcoin topluluğunun dikkatini çeken son bir notta, ünlü Jan Hatzius ve David Mericle dahil olmak üzere Goldman Sachs ekonomistleri, Federal Rezerv’in para politikası konusunda önemli bir tahminde bulundular. Not, Federal Rezerv’in Haziran 2024 sonuna kadar faiz indirimlerine başlayabileceğini öne sürüyor.

Goldman Sachs ekonomistleri “Öngörümüzdeki faiz indirimleri, enflasyonun hedefe yaklaştığı bir noktada fon oranını kısıtlayıcı seviyeden normalleştirmek isteme arzusundan kaynaklanmaktadır” şeklinde belirtti. Bu ifade, bankanın Federal Rezerv’in mevcut faiz oranları politikasının, özellikle enflasyon oranları merkez bankasının hedefine yaklaşıyorsa, çok kısıtlayıcı olabileceğine olan inancını vurguluyor.

Daha da açıklayıcı bir şekilde şunlar söylendi;

“Normalleşme, kesinti yapmak için özellikle acil bir motivasyon değil ve bu nedenle, FOMC’nin bunun yerine sabit kalması yönünde önemli bir risk görüyoruz.”

Bu temkinli ton, Goldman Sachs’ın faiz indirimi tahmininde bulunsa da Federal Rezerv’in kararlarının tahmin edilemezliğini de kabul ettiklerini gösteriyor.

Son veriler, ABD enflasyonunun beklentilerin altında %3.2 oranında arttığını, çekirdek tüketici fiyat endeksinin ise yıllık bazda %4.7 hızında arttığını gösterdi, bu da durumu daha da karmaşık hale getirdi. Federal Rezerv’in temel faiz oranı şu anda %5.25 ile %5.5 arasında sabitlenmiş durumda ve Goldman Sachs, bunun %3 ila %3.25 arasında istikrarlı hale geleceğini bekliyor.

Bu Durum Bitcoin Fiyatı için Ne Anlama Geliyor?

Goldman Sachs’ın faiz indirimi beklentileri, CME FedWatch’a göre piyasa beklentileriyle uyumlu. Mayıs 2024’te, %68’i en az 25 baz puanlık bir faiz indirimi olacağını zaten bekliyor.

Ancak makro olayların tekrar Bitcoin fiyatını etkileyip etkilemeyeceği gözlemlenmesi gereken bir durumdur. Son aylarda BTC, hisse senedi piyasası tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken 30,000 dolar seviyesinde durgunlaşırken giderek makro olaylardan bağımsızlaşmıştır.

İlginçtir ki, zamanlama Bitcoin piyasası için oldukça olumlu olabilir. Bir yandan, 2024 yılındaki Mart’ın 15’i, BlackRock, Fidelity, Investco, VanEck ve WisdomTree’den gelen spot Bitcoin ETF başvurularının son tarihi; öte yandan Bitcoin’in yarılanması Nisan sonunda (şu an için 26 Nisan olarak bekleniyor).

Bu iki olaya yönelik yüksek beklentiler, Federal Rezerv’den gelen gevşek para politikası ile birleşirse, Bitcoin fiyatı için büyük bir katalizör olabilir.

Yazı sırasında BTC 29.468 dolar işlem görüyor ve likidite kuraklığının hüküm sürdüğü başka bir sakin hafta sonuna tanıklık etti. 29.550 doların üzerine çıkma hamlesi, boğa eğilimini başlatmak ve 30,000 dolara doğru bir hamle yapmak için önemlidir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version