Gana Merkez Bankasından Kripto Atılımı

gana
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gana Bankası’nın (BoG) bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneyinin tanıtımına doğru ilerlediği bildiriliyor. Pazartesi günü Gana’nın başkenti Accra’da düzenlediği basın toplantısında konuşan ülkenin merkez bankası başkanı Ernest Addison, BoG’nin bir CBDC oluşturmanın ileri aşamalarında olduğunu açıkladı.

Addison, konuşmasının bir parçası olarak, planlanan E-cedi’nin ulusal bir sunum hakkında bir karar verilmeden önce geliştirme ve değerlendirme aşamalarından geçeceğini söyledi. BoG yöneticisine göre, son aşamada CBDC ulusal dolaşıma girmeden önce fizibilite ile ilgili konuların sonuçlandırılması için bir pilot çalışma yer alacak. Şimdiye kadar yapılan süreci detaylandıran Addison, tasarım aşamasının, uygulama ekibinin ikinci aşama için beklemede olmasıyla tamamlanmaya yaklaştığını söyledi. Pilot çalışmanın, mobil ödemeler için planlanan E-cedi’nin sınırlı bir sunumunu içereceği bildiriliyor.

Merkez bankası başkanı:

Bu pilot çalışmadan, bunun mümkün olup olmadığını ve etkili bir şekilde çalışması için ne tür şeylerin ayarlanması gerektiğini belirleyebileceğiz

Addison için ülke, kıtada CBDC gelişimine öncülük etmek istiyor ve şunları söylüyor:

Gana Bankası, bir e-cedi kavramına bakarak dijital bir para birimi üzerinde çalıştığımızı beyan eden ilk Afrika Merkez Bankalarından biriydi.

Nitekim, daha önce bildirildiği üzere BoG, 2019’un sonundan beri bir CBDC oluşturma olasılığını araştırıyor. Haziran 2020’de merkez bankası, deneysel birE-cedi projesini denemeye hazır olduğunu doğruladı. Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri hakkında yorum yapan merkez bankası başkanı, yatırımcıları sanal para birimlerinin oynaklığına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Addison’a göre kripto fiyatlarının istikrarsız doğası, onları bir hesap birimi ve değişim aracı olarak uygunsuz kılıyor. Bunun yerine Addison, BoG valisinin kriptodan daha iyi bir dijital para birimi olarak tanımladığı merkez bankası tarafından verilen dijital paraya daha fazla vurgu yapılması çağrısında bulundu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!