FTX’in Varlıkları Ne Zaman Satılacak? Bitcoin ve Kriptolar Satış Baskısında Kalacak mı?

  • Genel kripto para piyasasındaki volatilite, FTX’in yaklaşan 3,4 milyar dolarlık kripto varlıklarını satma haberi ile bir kez daha arttı.
  • Son yapılan başvurulara göre, kredi verenlerin geri ödeme planının bir parçası olarak token satışlarını başlatmak için bir teklifi gözden geçirecek olan bir mahkeme duruşması Çarşamba günü yapılacak.
  • Genel kripto para piyasası, yaklaşan FTX kredi veren likidasyonundan büyük ölçüde çekiniyor gibi görünüyor. Ancak pazarın gereksiz yere tepki verdiği görünüyor çünkü FTX, tüm 3,4 milyar dolarını bir seferde likide edemez.

FTX borsasının varlıklarını satacağı haberleri Bitcoin ve kripto paralar üzerinde yoğun bir satış baskısı oluşturdu; Gerçekten de endişelenmeli miyiz?

FTX Borsasındaki FUD Gittikçe Alevleniyor

Genel kripto para piyasasındaki volatilite, FTX’in yaklaşan 3,4 milyar dolarlık kripto varlıklarını satma haberi ile bir kez daha arttı. Bu, FTX’in büyük miktarda sahip olduğu Solana (SOL), Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) varlıklarını büyük bir satış baskısı altına soktu.

FTX yöneticileri, yaklaşık olarak 7 milyar dolarlık varlığı geri almış durumda, bunun 3,4 milyar doları kripto paralardır. Son yapılan başvurulara göre, kredi verenlerin geri ödeme planının bir parçası olarak token satışlarını başlatmak için bir teklifi gözden geçirecek olan bir mahkeme duruşması Çarşamba günü yapılacak.

Bir sunum, FTX’in yaklaşık olarak 1,2 milyar dolar değerinde SOL, 560 milyon dolar değerinde Bitcoin ve 192 milyon dolar değerinde Ethereum gibi varlıklara sahip olduğunu belirtiyor.

FTX’in devasa token yığınında likidasyon işlemlerini yönetmek üzere Mike Novogratz’ın Galaxy Digital Holdings’ı atayacağı bildiriliyor.

FTX Likidasyonu Etrafındaki FUD

Genel kripto para piyasası, yaklaşan FTX kredi veren likidasyonundan büyük ölçüde çekiniyor gibi görünüyor. Ancak pazarın gereksiz yere tepki verdiği görünüyor çünkü FTX, tüm 3,4 milyar dolarını bir seferde likide edemez. Ağustos başvurusuna göre, kripto borsası 50 milyon dolardan 200 milyon dolara kadar kripto parayı likide edebilir.

Bu nedenle, FTX’in tüm kripto varlıklarının likide edilebileceği veya piyasaya dökülebileceği büyük bir yanılgı bulunmaktadır. Gerçek şu ki, tüm bu tokenlar, Ocak 2028’e kadar lineer olarak aylık olarak serbest bırakılacak.

Ayrıca, SOL varlıklarının bazı kısımları, Solana Labs tarafından Alameda Research tarafından alınan 7,5 milyon SOL’ün 1 Mart 2025’te erişilebilir hale gelmesi planlanmaktadır. 61.853 SOL’den oluşan başka bir grup da 17 Mayıs 2025’te serbest bırakılması planlanmıştır.

Piyasa duyarlılığının büyük ölçüde negatif olmasının bir başka nedeni de Bitcoin’in kritik destek bölgelerini tutamaması ve büyük bir zayıflık göstermesidir. Yakın zamanda bildirildiği gibi, Bitcoin teknik grafikte ölüm haçı oluşturdu. Bu, 50 günlük kısa vadeli hareketli ortalamanın 200 günlük kısa vadeli hareketli ortalamayı aştığı anlamına gelir, bu nedenle BTC fiyatı önümüzdeki dönemde daha fazla dalgalanma görebilir.

Eylül ayı genellikle kripto piyasası için düşüş eğiliminde olmuştur. Muhtemelen, rahatlama rallisi gelecek ay başlayabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version