Fonlarda Tutulan Bitcoin’ler 2 Yılın En Düşüğüne Geriledi: Bu Ne Anlama Geliyor?

  • Güncel veriler, ETF’ler, fonlar ve Trust’lar tarafından tutulan Bitcoin (BTC) miktarının Şubat 2021’den beri en düşük olduğu tarihe işaret ediyor.
  • COINOTAG tarafından alınan veriler, 5 Eylül’de fonlar, ETF’ler ve Trust’lar tarafından tutulan toplam 685,271 BTC’nin (17.54 milyar dolar) olduğunu gösteriyor.
  • Bitcoin Fon Varlıkları’nın bu düşük değerleri kaydettiği son zamanlar, 2021’de yaşanmıştı. Ancak 2021’den önce, şu anki kadar çok sayıda fon, ETF ve Trust yoktu.

Bitcoin’in fonlardaki varlığı giderek azalıyor ve 2 yılın en düşük seviyelerine kadar gerileme gösteriyor; Bu olay Bitcoin fiyatını düşürecek mi?

Fonlarda Bulunan Bitcoin Sayısı Gittikçe Düşüyor

2023’ün ikinci yarısı, spot Bitcoin ETF’leri ile ilgili artan tartışmalar ve olumlu beklentilerle işaretlendi ancak güncel veriler, ETF’ler, fonlar ve Trust’lar tarafından tutulan Bitcoin (BTC) miktarının Şubat 2021’den beri en düşük olduğu tarihe işaret ediyor.

Özellikle CryptoQuant tarafından oluşturulan ‘Bitcoin Fonlarına Ait Varlıklar’ ölçüsü, BTC fiyatı ile hafif bir şekilde ilişkilendiriliyor gibi görünse de, bu ilişki kopma noktasına ulaşmaya başlıyor. Fonların Bitcoin’lerini elden çıkardığı ve fiyatın sabit kaldığı bir kopma noktasıdır.

COINOTAG tarafından alınan veriler, 5 Eylül’de fonlar, ETF’ler ve Trust’lar tarafından tutulan toplam 685,271 BTC’nin (17.54 milyar dolar) olduğunu gösteriyor. Bu ölçü, Mayıs 2021’de 740 bin BTC ile zirve yapmış ve Haziran 2022’de ayı piyasasının daha da zorlaştığı bir dönemde büyük bir düşüş yaşamıştır.

O zamandan bu yana, Bitcoin Fon Varlıklarının miktarı, Haziran 2023’teki BTC fiyatı toparlanmasına rağmen sürekli bir düşüş trendi içinde düştü; bu, son iki yılda yüksek korelasyona sahip olan bu iki ölçüm arasında büyük bir fark yarattı.

Bu farkın anlamı nedir?

Bu farklılık şu anlama gelebilir: Fonların tuttuğu miktarı karşılamak için Bitcoin fiyatı düşecek ya da bu varlıklar yeni bir birikim aşamasına başlayacak, böylece varlıkları BTC’nin olumlu fiyat performansını karşılayabilecek.

İlginç bir şekilde, Bitcoin Fon Varlıkları’nın bu düşük değerleri kaydettiği son zamanlar, 2021’de yaşanmıştı. Ancak 2021’den önce, şu anki kadar çok sayıda fon, ETF ve Trust yoktu – yıl çoğunlukla BTC’nin yüksek düzeyde kurumsal kabulü ile işaretlenmişti. Finansal kurumların kabulü, önde gelen kripto paranın 2021 boğa piyasasını besleyen talebin başlıca kaynaklarından biriydi.

Artan dolaşımdaki arzla birlikte Bitcoin’in geçmiş fiyat performanslarını tekrar gözden geçirebilmesi için sürekli olarak daha fazla talep bulabilmesi gerekiyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version