Firmanın Bitcoin Rezervleri Eriyor!

Bitcoin

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Blockchain ağından gelen veriler Kanadalı bir firmanın Bitcoin Rezervlerinde ciddi düşüşler olduğunu gösteriyor.

Durum Ciddiyetini Koruyor

3iQ Corp tarafından işletilen Kanada merkezli bir Bitcoin fonu, Haziran ayından bu yana BTC rezervlerinde çok ciddi bir düşüş yaşıyor. Tam olarak isimlendirmek gerekirse Bitcoin Fund (QBTC:CN) olarak adlandırılan kapalı yatırım ürünü, Haziran ayı başlarında kasalarında yaklaşık 24.000 BTC tutuyordu. Bununla birlikte, aylık seans ilerledikçe, rezervler önce ciddi, sert bir düşüşle 16.000 BTC’nin altına düştü.

Daha sonra, Güney Kore merkezli analitik firması CryptoQuant’ın verilerine göre, başka bir büyük geri çekilme, Bitcoin Fund’ın BTC rezervlerini yaklaşık 13.000 BTC’e kadar itti.

Bitcoin
QBTC ve GBTC Bitcoin rezervleri (kırmızı) ve BTC fiyatı (siyah)

Devamında, Haziran ayında yaşanan diğer QBTC Fonu geri çekilmeleri 3iQ şirketinin 3iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ) olarak adlandırılan borsada işlem gören fonunda, bir giriş ile aynı zamana denk gelmesi dikkat çekti. Ayrıntılı olarak, Kanada ETF, aynı aydaki 10.432 BTC’lik QBTC çıkışlarına karşı Haziran 2021’de 2.088 BTC girişini çekti.

ByteTree CEO’sundan Açıklama Geldi

Bitcoin
Charlie Morris

ByteTree CIO’su Charlie Morris, açıklamasında 3iQ firmasının müşterilerinin QBTC birimlerini 3iQ CoinShares Bitcoin ETF’ye dönüştürmelerine izin verdiğini söylediği. Kripto ETF’lerinin büyük borsalarda büyümesinin yatırımcıların kapalı uçlu fondaki risklerini azaltmalarını sağladığını da sözlerine ekleyen Morris bu işlemlerin aynı zamanda itfa ve para çekme işlemlerine izin verdiğini belirtti.

Her Şeye Rağmen Daha Az Bitcoin

Bitcoin

Buna karşılık, 3iQ şirketinin en büyük rakibi New York merkezli Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), BTC rezervlerinde hiç bir düşüşe tanık olmadı. Grayscale Investments, “idari amaçlar” nedeniyle GBTC’yi Şubat ayından bu yana kapattı. Kapalı uçlu fon, itfa ve para çekme işlemlerine izin vermez.

Ek olarak, ByteTree Asset Management tarafından toplanan veriler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada merkezli Bitcoin fonlarına 90 günlük akışın Ocak 2021’deki 191.846 BTC’ye kıyasla %93.3 düşüşle 12.794 BTC’ye kadar  düştüğünü gösteriyor.

3iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ), Haziran 2021’de 2.088 BTC çekmesine rağmen, Temmuz 2021’de şimdiye kadar sadece 354 BTC çıkışı yaşadı.

Fon rezervleri, Bitcoin’e artan ve azalan kurumsal ilgiyi yansıtıyor. Bunun temel nedeni, bu yatırım ürünlerinin çalışma eğiliminde olması, akredite yatırımcılara kasalarda oturan gerçek Bitcoin tarafından desteklenen hisseler ihraç ederek kripto pazarlarına dolaylı olarak maruz kalma yolları sağlamasıdır.

FED Olayları

Bitcoin
FED Washington DC

Bitcoin fonlarındaki risklerini azaltan kurumsal yatırımcılar, FED’in Haziran ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının sonundaki sinyalleriyle aynı zamana denk geliyor.

Ayrıntılı olarak, ABD merkez bankası, Haziran ayı ortasında, mevcut enflasyonist baskıları kontrol altına almak için 2023’ün sonuna kadar faiz oranlarını artırabileceğini söyledi. Enflasyonu ölçmek için bir gösterge olan ve Mayıs 2021’de %0,6 artarak otuz yılın en yüksek seviyesi olan %4,5’e ulaşan ABD tüketici fiyat endeksine (TÜFE); TÜFE Haziran ayında %0,9 daha artarak son 13 yılın en hızlı hızıyla %5,4’e ulaştı.

Bitcoin VS Enflasyon

Bitcoin
Enflasyonun Basit Anlatım Şekli

FED’in açıklamalarından bu yana, Bitcoin 32.000 doların altına düştü. Bununla birlikte, Bitcoin 30.000-34.000 dolar fiyat aralığında kaldı ve bu, perakende ve kurumsal yatırımcılar arasında kripto para biriminin bir sonraki hareketi hakkında karışık bir görünüm ortaya koydu.

ABD doları veya diğer itibari para birimlerinden farklı olarak Bitcoin, 21 milyon coinlik sınırlı bir arzla geliyor, bu da onu enflasyonist para birimlerinden daha kıt ve dolayısıyla uzun vadede daha değerli kılıyor.

Ancak Bitcoin, önceki aylarda artan enflasyona olumsuz tepki vermişti ve eleştirmenleri en azından kısa vadede güvenli liman anlatısını sorgulamaya yöneltti.

 

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook