FED’in İzleyeceği Yol, Bitcoin Fiyatı için Nasıl Sonuçlar Doğuracak?

  • Capriole Investments’ Charles Edwards tarafından yayımlanan son raporda, Federal Rezerv’in her genişleyen savaş kasası ve Bitcoin ile kripto piyasası için olası sonuçlarını inceledi.
  • Edwards, küresel piyasaların iç içeliğini vurgulayarak, “Daha büyük piyasalar daha küçük piyasaları sürüklüyor.” Bu karşılıklı ilişki, altcoin’lerin performansının Bitcoin’in hareketlerine sıkı sıkıya bağlı olduğu kripto dünyasında da açıktır.
  • Daha geniş makroekonomik görüntü, farklı renklerin bir mozaği olarak karşımıza çıkıyor. Fed’in son para politikasının bir işareti olan agresif sıkılaşma döngüsü hala piyasalar tarafından asimile ediliyor.

Bitcoin, 2023 yılına güzel bir başlangıç yaptı ancak FED’in sıkılaştırıcı politikaları onu zor duruma soktu; FED’in gelecekteki hamleleri Bitcoin’i nasıl etkileyecek?

FED’in Hamlelerine Göre Bitcoin için Olası Sonuçlar

Capriole Investments’ Charles Edwards tarafından yayımlanan son raporda, Federal Rezerv’in her genişleyen savaş kasası ve Bitcoin ile kripto piyasası için olası sonuçlarını inceledi. Bitcoin, 2024 Nisan’ındaki yarılanmasına hazırlanırken, bu, altından daha az bulunur hale getirecek önemli bir olaydır ve makroekonomik ortamı anlamak önemlidir.

Edwards, küresel piyasaların iç içeliğini vurgulayarak, “Daha büyük piyasalar daha küçük piyasaları sürüklüyor.” Bu karşılıklı ilişki, altcoin’lerin performansının Bitcoin’in hareketlerine sıkı sıkıya bağlı olduğu kripto dünyasında da açıktır. Geleneksel piyasalarla paralellik çizerek, Edwards, “Tahviller hisseleri sürüklüyor, hisseler Bitcoin’i sürüklüyor ve Bitcoin altcoin’leri sürüklüyor” açıklamasını yapar.

2023 yılında yaklaşan bir resesyonun yaygın hissedilen görüşünün aksine, hisse senetleri piyasası güçlü bir yükselişle beklentileri boşa çıkardı. Bu yükseliş tesadüfi değildi, ama GDP’yi önemli ölçüde artırma potansiyeli olan kullanılabilir yapay zeka’nın çığır açan entegrasyonu tarafından itiliyordu. Edwards, NAAIM Maruziyet Endeksi’ne dikkat çeker, bu endeks NAAIM yöneticilerinin hisse senetleri pozisyonlarının bir göstergesidir. Bu endeks şu an, S&P 500 için yerel dipleri işaret eden Haziran ve Ekim 2022’dekilere benziyor.

Ayrıca, şu anda orta düzeyde olan AAII duygu anketi sonuçları, NAAIM Maruziyet Endeksi ile uyumluysa daha ikna edici bir alım sinyali sağlayabilir. Edwards’ın yüksek değer verdiği bir başka ölçüt ise Put/Call oranıdır. Bu oran, opsiyon piyasasındaki piyasa katılımcılarının yükselişe veya düşüşe ilişkin göreceli iyimserliği veya karamsarlığı hakkında bilgi sağlar. Bu orandaki son yükseliş, geleneksel finans piyasasının yakın vadeli bir yükselişin eşiğinde olabileceğini, Bitcoin ve kriptonun da takip edebileceğini düşündürmektedir.

Ancak Edwards, bu iyimserliği dikkatle karıştırırken bir notla sınırlar. Daha kesin bir boğa sinyali için S&P 500’ün 4600’deki kritik aylık direnç seviyesini aşması ve sürdürmesi gerekecektir. Bu eşik üzerinde sürekli bir performans, geçici bir “ölü kedi sıçraması” fikrini dağıtacaktır.

Makro Temeller: Karışık Bir Tablo

Daha geniş makroekonomik görüntü, farklı renklerin bir mozaği olarak karşımıza çıkıyor. Fed’in son para politikasının bir işareti olan agresif sıkılaşma döngüsü hala piyasalar tarafından asimile ediliyor. Corona teşvik yılları boyunca biriken hanehalkı tasarruflarının rezervi artık tükenmek üzere olduğundan, tüketici harcamalarında meydana gelecek sonuç doğuracak bir daralma söz konusudur.

Edwards, özellikle endişe verici birkaç ölçüye dikkat çeker: imalatın belirgin bir düşüşü, bu sektörün durgunluklarının tarihsel olarak resesyonların habercisi olmuştur ve tüketici harcamaları, 20 yıllık ortalama büyüme hızının altına sadece düşmekle kalmamış, bunu yaparken de ürkütücü bir hızla yapmıştır.

ABD ekonomik manzarasındaki diğer kırmızı bayraklar arasında, gelir büyümesinin yetersiz yüzde 1’lik yıllık artışla enflasyonun gerisinde kaldığı göreli bir yaşam maliyeti artışı; 1 trilyon dolarlık benzeri görülmemiş bir kredi kartı borcu; artan gecikme oranları ve talebin azalmasına karşı konut fiyatlarının azalmasıyla net değerin sıkışması bulunuyor.

Ancak, bu uğursuz işaretlere rağmen, güçlü istihdam oranları herhangi bir hemen resesyon ilanını erken kılar. Edwards, işsizlik eğilimleri için bir öncü gösterge olarak “başvurular”ın önemini vurgular.

Ancak yapay zekanın iş gücüne entegrasyonu sadece bir teknolojik harika değil, aynı zamanda potansiyel bir ekonomik oyun değiştirici de olabilir. Edwards, yapay zekanın yardımıyla verimliliğin yüzde 50 arttığını belirtiyor. Sam Altman, OpenAI’nin CEO’sunun bir açıklamasına atıfta bulunarak, yakın gelecekte, ChatGPT ve Copilot gibi araçlara sahip tek bir programcının, bugünün programcılarının 20-30’unun verimliliğiyle rekabet edebileceğini öngörüyor.

Fed’in Savaş Kasesi

Ekonomik belirsizliklerin farkında olan Federal Rezerv, savunmasını güçlendirmeye devam etmektedir. Sıfırdan yüzde 5’e faiz oranlarını sıçratan olağanüstü faiz artışları, bir yılda para arz oranının daralmasıyla birleşerek, tarihsel olarak kaydedilmiş en sıkı ekonomik koşulları ortaya çıkardı ve bunlar tradfi, Bitcoin ve kripto üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Yüksek faiz oranlarına dayalı Fed’in ikili stratejisi, krizler sırasında faizleri düşürme esnekliği sağlar ve son bilanço tablosunu tam bir trilyon dolar azaltma konusundaki son başarısı, savunma pozisyonunun merkezindedir. Edwards, bir sonraki QE turunun zamanlaması üzerine spekülasyon yapıyor ve yaklaşan bir seçim yılı nedeniyle Fed’in likidite silahını beklenenden daha erken kullanmak zorunda kalabileceğini öne sürüyor.

Şu anki makroekonomik tablo ve CME FedWatch’a göre piyasaya zaten dahil edilen faiz artışlarının yüzde 90’ına göre, Edwards Fed’in yakın gelecekte likidite enjekte etmek zorunda kalabileceğini öne sürüyor, özellikle artan işsizlik veya düşen tüketici harcamaları gibi göstergeler ortaya çıkarsa. O zaman herkes için ne olacağı herkes için açık olmalıdır: Bitcoin ve kripto gibi risk varlıkları yükselir ve BTC yarılanmasıyla mükemmel bir uyum içinde olur.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version