FED Yetkilisi Faiz Oranlarına İlişkin Açıklama Yaptı! Bitcoin Yükseliş Rallisine Hazır mı?

  • Waller, Fed’in hedef faiz oranı hareketlerini belirleme konusunda dikkatli bir şekilde ilerleme imkanı verebilecek son ekonomik verilerin Fed’e bazı alanlar sağlayabileceğini ifade etti.
  • Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, faiz oranlarının 2024’e kadar bazı bir noktada düşme olasılığını kuşkuyla karşıladığını söyledi.
  • 2023 yılının mevcut takvimi için geriye kalan toplantılara tonunu belirleyebilecek olası FOMC toplantısı olan 19-20 Eylül 2023 tarihleri arasındaki FOMC toplantısı, BTC fiyatının gelecekteki faiz kararına verdiği tepki uzun süreli etkisi oluşturabilir.

ABD Merkez Bankası yetkilisi Christopher Waller, güncel ekonomik veriler hakkında düşüncelerini söyledi ve faiz oranı için yorumlarını aktardı.

FED Yetkilisi, Faiz Oranları için Ne Düşünüyor?

ABD Merkez Bankası yetkilisi Christopher Waller, Salı günü yaptığı bir röportajda, Fed’in hedef faiz oranı hareketlerini belirleme konusunda dikkatli bir şekilde ilerleme imkanı verebilecek son ekonomik verilerin Fed’e bazı alanlar sağlayabileceğini ifade etti.

Waller’ın açıklamaları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması sırasında ABD merkez bankasının uygun gördüğü takdirde faizleri artırma konusunda hazır olduğunu belirtmesinin ardından geldi. Buna ek olarak, Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, faiz oranlarının 2024’e kadar bazı bir noktada düşme olasılığını kuşkuyla karşıladığını söyledi. Waller yaptığı bir röportajda şunları açıkladı:

“Son ekonomik haberler, dikkatli bir şekilde ilerlememize izin verecek. Yakın bir zamanda yapmamız gereken bir şey olduğunu söyleyen hiçbir şey yok, bu yüzden sadece oturabiliriz, verileri bekleyebiliriz, şu anki seyrin devam edip etmediğini görebiliriz.”

Fed yetkilisinin açıklamaları, Bitcoin fiyatının düşmesinin ardından geldi, S&P 500 Endeksi de piyasa açılışında hafif bir düşüş yaşadı.

ABD’deki Ekonomik Belirsizlik; Bitcoin’i Destekleyecek mi?

2023 yılının mevcut takvimi için geriye kalan toplantılara tonunu belirleyebilecek olası FOMC toplantısı olan 19-20 Eylül 2023 tarihleri arasındaki FOMC toplantısı, BTC fiyatının gelecekteki faiz kararına verdiği tepki uzun süreli etkisi oluşturabilir. Bu nedenle Waller’ın verilerin Fed yetkililerine işsizlik oranı ve enflasyon rakamlarını göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde karar almalarına izin vereceğini belirtmesi, Fed yetkililerinin mevcut hedef faiz oranını sürdürmeye devam edeceği anlamına gelebilir.

Şu an için CME FedWatch, katılımcılar arasında önümüzdeki toplantıda faiz artırımı olmayacağına dair %95’lik bir güven olduğunu gösteriyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version