FED Başkanı Jerome Powell’ın Kritik Konuşması Gerçekleşti: Bitcoin Nasıl Etkilendi?

  • Powell, Kansas City Fed’in Jackson Hole Sempozyumu’ndaki ana konuşmasında, enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yavaşlayana kadar kısıtlayıcı para politikasına ihtiyaç olacağını belirtti.
  • Bitcoin’in fiyatı (BTC), Powell’ın açıklamalarındaki faiz artırımına dair tutumunun daha sıkı olduğu eğilimi başlangıçta birkaç dolar düşse de o zamandan beri gün içinde 26,200 dolar seviyesine ılımlı bir şekilde yükseldi.
  • 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4,22 civarında pek değişmedi. Ayrıca ABD doları endeksi ve altın fiyatları da seansta pek değişmedi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda konuşma gerçekleştirdi; Bitcoin bundan nasıl etkileniyor?

FED Başkanı Powell, Jackson Hole’da Konuştu

ABD Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, Kansas City Fed’in Jackson Hole Sempozyumu’ndaki ana konuşmasında, enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yavaşlayana kadar kısıtlayıcı para politikasına ihtiyaç olacağını belirtti. Powell, merkez bankasının uygunsa faizleri daha da yükseltebileceğini ancak dikkatli bir şekilde ilerleyeceğini söyledi.

Bitcoin’in fiyatı (BTC), Powell’ın açıklamalarındaki faiz artırımına dair tutumunun daha sıkı olduğu eğilimi başlangıçta birkaç dolar düşse de o zamandan beri gün içinde 26,200 dolar seviyesine ılımlı bir şekilde yükseldi. Bu hareket, Jackson Hole etkinliği öncesindeki günlerde Bitcoin’in fiyat hareketinin düşüş eğilimi gösterdiği ve traderların Powell’ın enflasyonu merkez bankasının %2 hedefine geri çekme odaklı tutumuna devam etmesini beklediği bir dönemde gelmesi belki de şaşırtıcı değil.

CME FedWatch aracına göre, piyasa katılımcıları, merkez bankasının Eylül toplantısında başka bir faiz artırımının yaklaşık %20 olasılıkla gerçekleşeceğini tahmin ediyor, bu da Powell’ın konuşması öncesine göre hemen hemen aynı.

Geleneksel piyasaların kontrol edilmesi, ABD hisse senedi endekslerinin yaklaşık %0.5 oranında ılımlı kazançlar elde ettiğini gösteriyor. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4,22 civarında pek değişmedi. Ayrıca ABD doları endeksi ve altın fiyatları da seansta pek değişmedi.

Jerome Powell, enflasyona dikkat çekti

Powell, enflasyondaki %2 hedefine tekrar vurgu yaptı ve %2 hedefine gidene kadar sıkı politika uygulamaya devam edebileceklerini söyledi. Ayrıca Powell, gerektiğinde faiz artışları yapacaklarını ancak çok dikkatli olmaları gereken bir sürece girdiklerini belirtti.

Jerome Powell’ın konuşmasından öne çıkanlar ise şunlar oldu:

  • Enflasyon, güven verici bir seviyeye düşene kadar faizleri artırabiliriz.
  • Enflasyon sürdürülebilir %2 hedefine hareket edene kadar faizlerin kısıtlayıcı seviyede tutma niyetindeyiz.
  • Yeniden faiz artışı yapıp yapmama konusunda dikkatlice ilerleyeceğiz.
  • Enflasyonun ilerleyişi memnuniyet verici ama FED hala gidilecek uzun bir yol olduğunu düşünüyor.
Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version