Diğer

  FED Başkanı Jerome Powell, Önemli Açıklamalarda Bulunuyor: Bitcoin Fiyatı Nasıl Tepki Veriyor?

  • Powell, mevcut seviyelerin hala “oldukça üzerinde” olduğunu söyledi. Çekirdek enflasyonun son altı ayda yüzde 2.5’lik bir yıllık oranla işlediğini belirtti.
  • FOMC, geçmiş iki toplantısında faizleri sabit tuttu ve birçok yetkili, federal fon oranının muhtemelen olması gereken yerde veya yakınında olduğunu düşündüklerini belirtti.
  • Powell, “Aldığımız güçlü önlemler, politika faizimizi kısıtlayıcı bir alanın çok ötesine taşıdı, yani sıkı para politikası ekonomik faaliyete ve enflasyona aşağı yönlü baskı uyguluyor,” dedi.

  FED Başkanı Jerome Powell, Aralık ayına başlarken kritik bir konuşma yapıyor: FED, politika değişimi yapacak mı? İşte detaylar!

  FED Başkanı Jerome Powell Açıklama Yapıyor

  fed

  FED Başkanı Jerome Powell, Cuma günü enflasyon konusundaki zaferin ilan edilmesi için henüz erken olduğunu belirterek piyasa beklentilerine karşı çıktı ve agresif faiz indirimleri yapılacağı yönündeki beklentileri reddetti.

  Son zamanlarda fiyatlarla ilgili olarak olumlu bir dizi göstergeye rağmen, merkez bankası lideri Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonun kesin olarak tekrar yüzde 2’ye sağlam bir şekilde gitmekte olduğuna ikna olana kadar “politikayı kısıtlayıcı tutmayı” planladığını söyledi.

  Powell, Atlanta’daki Spelman College’daki bir izleyici kitlesi için hazırlanan konuşmasında, “Yeterince kısıtlayıcı bir durumu başarıyla gerçekleştirdiğimize ya da politikanın ne zaman kolaylaşabileceğine dair güvenle sonuç çıkarmak için henüz erken olacaktır. Politikanın uygun olması durumunda daha fazla sıkılaştırmaya hazırız” dedi.

  Fed’in faiz artırımını tamamladığı ve 2024’te gevşeme durumuna geçeceği beklentileri, Wall Street’i destekleyen güçlü bir ralliye katkıda bulunarak, Dow Jones Endüstri Ortalaması’nı son bir ay içinde yüzde 8’den fazla artırarak 2023’ün yeni yüksek seviyesine taşıdı.

  Perşembe günü Ticaret Bakanlığı’nın raporu, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyatlarının bir yıl öncesine göre yüzde 3 arttığını, ancak volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek bazda yüzde 3.5 arttığını gösterdi. Enerjideki son keskin düşüşler, enflasyondaki çoğu gevşemenin sorumlusu olmuştur.

  Powell, mevcut seviyelerin hala “oldukça üzerinde” olduğunu söyledi. Çekirdek enflasyonun son altı ayda yüzde 2.5’lik bir yıllık oranla işlediğini belirten Powell, “son birkaç aydaki düşük enflasyon okumaları hoş geldi, ancak bu ilerleme devam etmelidir çünkü yüzde 2 hedefimize ulaşmak için,” dedi.

  Enflasyon, 1980’lerin başlarından bu yana en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra, Fed 11 faiz artırımını içeren bir dizi adım attı ve politika faizini yüzde 5.25-5.5 aralığındaki hedef aralığındaki en yüksek seviyeye çıkardı. FOMC, geçmiş iki toplantısında faizleri sabit tuttu ve birçok yetkili, federal fon oranının muhtemelen olması gereken yerde veya yakınında olduğunu düşündüklerini belirtti. Fed’in bir sonraki toplantısı 12-13 Aralık’ta yapılacak.

  Powell, “Aldığımız güçlü önlemler, politika faizimizi kısıtlayıcı bir alanın çok ötesine taşıdı, yani sıkı para politikası ekonomik faaliyete ve enflasyona aşağı yönlü baskı uyguluyor,” dedi ve ekledi: “Para politikasının ekonomik koşulları gecikmeli olarak etkilediği düşünülmekte ve sıkılaştırmamızın tam etkilerinin muhtemelen henüz hissedilmediği söylenebilir.”

  Trader’lar faiz indirimleri bekliyor

  CME Group’a göre Cuma sabahı piyasa fiyatları, Fed’in gerçekten de faiz artırımına gittiğini ve Mart 2024’te faiz indirimine başlayabileceğini gösterdi. Üstelik vadeli işlemler yıl sonuna kadar toplam yüzde 1,25 puanlık kesintiye işaret ediyor; bu da beş çeyrek yüzde puanlık düşüşe eşdeğer. Ancak Powell veya diğer yetkilileri kesinti düşündüklerine dair bir işaret vermedi, başkan gelecekteki kararlar için önceden belirlenmiş bir yol yerine veri bağımlılığına bağlı kalmayı tercih etti.

  Powell, “Geleneksel olarak zor bir pazar, ancak bir süre önce iş yaratma hızının düşmesi arz ve talebi dengelemeye yardımcı oluyor” dedi. Ayrıca, tedarik zinciri baskılarının hafiflemesinin enflasyon üzerindeki baskıyı hafiflettiğini ve faiz oranlarını fazla veya az artırma risklerinin “daha dengeli hale geldiğini” söyledi. Fed faiz oranlarını artırırken, Powell agresif olmanın önemini vurgulamıştı.

  Bitcoin fiyatı ise Jerome Powell’ın konuşması sırasında hafif bir yükseliş gösterdi. Jerome Powell’ın konuşması öncesinde 38.436 dolar seviyesinde olan Bitcoin, %0,70’lik bir artışla 38.715 dolar seviyesine kadar yükseliş gösterdi. BTC fiyatı şu anda 38.690 dolar seviyesinde işlem görmektedir.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bitcoin BTC’nin Dalgalanma Serüveni: Yarılanma Etkinliği ve Piyasa Dalgalanmaları Arasında Düşüş ve Yükseliş

  Bitcoin'in fiyatındaki dramatik değişimleri, yarılanma sonrası ve olası piyasa toparlanmaları sürecinde keşfedin.

  Bitcoin Yarılanması Sonrası Dönem Başladı: Altcoin Rallisi Beklentisiyle Hakimiyet İstikrar Kazanıyor

  Bitcoin'in son yarılanmasının ardından ortaya çıkabilecek altcoin başarısının temellerini oluşturabilecek kripto para piyasasının değişen dinamiklerini keşfedin.

  Bitcoin İşlem Ücretleri Rekor Seviyelere Ulaştı, Ethereum’u Geçti – Ordinaller BTC Güvenliğini Artırabilir mi?

  Bitcoin işlem ücretlerinin nasıl hızla yükseldiğini, Ordinallerin bu trenddeki rolünü ve Bitcoin'in güvenlik modeli üzerindeki olası etkilerini keşfedin.

  Bitcoin Halving’i Piyasada Volatiliteyi Tetikledi: Talep Artışı Madencilerin Zorluklarıyla Buluşuyor

  Halving sonrası Bitcoin'in izleyeceği yolu etkileyen temel faktörleri keşfedin. Arz şoku potansiyeli, ETF'lerin rolü ve madencilerin karşılaştığı zorluklar hakkında uzman görüşleri edinin.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Litecoin Yüzde 20 Hedefli Yükselişe Hazırlanıyor Olabilir! Güncel LTC Analizi

  Litecoin yükseliş hareketine devam edecek mi? LTC yatırımcılarını neler bekliyor? Güncel LTC Analizinde hedefler neresi?

  Ethereum Yükseliş Hazırlığında Olabilir! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un günlük grafiği, 2867$ - 2950$ aralığından güçlü alımlarla yükselişini 3100 dolara kadar sürdürmüş durumda. Güncel ETH Analizi

  Bitcoin Yükselişini Başlatıyor Mu? 19 Nisan BTC Analizi

  Bitcoin gece yaptığı düşüş hareketi sonrası, bugün piyasalar yükseliş gerçekleştiriyor. Bitcoin yükselişe devam edecek mi?

  Bitcoin Düşüş Hareketini Ne Zaman Bitirecek? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin'in güncel teknik grafiği incelendiğinde, 61.200 doların üzerindeki desteğin önemi vurgulanırken, 64.000 dolar direncinin aşılması için saatlik mum kapanışlarına ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

  Grayscale Litecoin Alımlarına Devam Ediyor! LTC Yükseliş Trendini Başlatıyor Mu?

  Grayscale'in özellikle Litecoin (LTC) gibi belirli kripto para birimlerine olan yüksek alımları, piyasadaki dengeleri etkileyebilecek önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Bitcoin BTC’nin Dalgalanma Serüveni: Yarılanma Etkinliği ve Piyasa Dalgalanmaları Arasında Düşüş ve Yükseliş

  Bitcoin'in fiyatındaki dramatik değişimleri, yarılanma sonrası ve olası piyasa toparlanmaları sürecinde keşfedin.

  Bitcoin Yarılanması Sonrası Dönem Başladı: Altcoin Rallisi Beklentisiyle Hakimiyet İstikrar Kazanıyor

  Bitcoin'in son yarılanmasının ardından ortaya çıkabilecek altcoin başarısının temellerini oluşturabilecek kripto para piyasasının değişen dinamiklerini keşfedin.

  Bitcoin İşlem Ücretleri Rekor Seviyelere Ulaştı, Ethereum’u Geçti – Ordinaller BTC Güvenliğini Artırabilir mi?

  Bitcoin işlem ücretlerinin nasıl hızla yükseldiğini, Ordinallerin bu trenddeki rolünü ve Bitcoin'in güvenlik modeli üzerindeki olası etkilerini keşfedin.