EUR/USD, veriler öncesinde 1,18 seviyesi üzerine yükseldi!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

EUR/USD paritesi, 1,1740/35 bandındaki dip seviyelerinden yükseldi. ABD Doları, FOMC’nin para politikası toplantısının ardından tempo kazandı. Euro bölgesi nihai TÜFE rakamları ve ABD ilk İşsizlik Başvuruları verileri bekleniyor.

Euro, haftanın ikinci yarısında aşağı yönlü görünümünü sürdürürken, EUR/USD paritesi 1,1740 bölgesi civarındaki ayın en düşük seviyelerine geriledi.EUR/USD, FOMC toplantısının ardından baskı alında kaldıEUR/USD paritesi, piyasa katılımcılarının Federal Rezerv’in Çarşamba günkü para politikası toplantısından gelen mesajları değerlendirmeye devam etmeleriyle Asya işlem seansı sırasında 1,1740/35 bandını ziyaret etmesinin ardından yeniden talep kazanmayı başardı.ABD Doları, FOMC’nin süregelen ekonomik toparlanmaya dair iyimser bir değerlendirme sunmasının ardından momentum kazandı ancak Fed, faizlerin, en azından 2023 yılına kadar sıfıra yakın seviyelerde kalacağının işaretini verdi.Veri cephesinde Euro bölgesi nihai TÜFE rakamları ile birlikte, ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları, Philly Fed İmalat Endeksi, Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri verileri takip edilecek.Euro vadeli piyasalarına bakıldığında, CME Group’un verilerine göre yatırımcılar, EUR/USD paritesinin zayıf performansı üzerine Çarşamba gününde açık pozisyonlarını keskin şekilde azalttılar. Bu da daha derin bir geri çekilmenin yatırımcılar arasında beklenilmediğine işaret ederken, yakın vadede yukarı yönlü trendin devam edebileceğine işaret ediyor olabilir.

EUR/USD paritesi, ayın başlarında 1,20 seviyesinin hemen üzerindeki bölgeyi test etmeyi başardı. Ancak yukarı yönlü ivmesini sürdürmekte başarısız oldu ve 1,1800 seviyesinin altına doğru aşağı yönlü bir düzeltme hareketi kaydetti. Paritenin keskin yükselişi, büyük ölçüde ABD Doları çevresindeki satışlarla tetiklenirken, koronavirüs pandemisini takiben güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri güçlendiren ekonomik verilerden de destek buldu. Euro ayrıca, Avrupa Birliği’nin (AB) AB kurtarma fonu üzerine bir anlaşmaya varmasıyla da destekli kalmayı sürdürüyor.EUR/USD paritesi en son, gün için %0,09 kayıpla 1,1805 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1.1737 (aylık dip 17 Eylül), 1.1709 (%38.2 Fibo 2017-2018 yükselişi) ve 1.1695 (haftalık dip 3 Ağustos) seviyelerinde bulunurken, 1.1965 (aylık zirve 18 Ağustos), 1.2011 (2020 zirvesi 1 Eylül) ve 1.2032 (%23,6 Fibo 2017-2018 yükselişi) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster