Pazar, Mart 7, 2021

EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – 19.01.2021

Yeni haftanın ilk işlem gününde 1,2054 – 1,2088 seviyeleri arasında dar bir bantta işlem gören EURUSD paritesi günü 1,2077 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı.

Geçtiğimiz hafta başında kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesinde düşüş eğiliminin sürdüğü takip ediliyor. Dün sabahki bültenimizde dolar endeksindeki yükseliş hareketinin 91 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi belirtmiş ve bu çerçevede EURUSD paritesindeki yükseliş çabalarının sınırlı kalabileceğini ifade etmiştik. Söz konusu beklentimizi korumaktayız.

Bu sabah saatlerinde 1,2096 seviyesinden işlem gören EURUSD paritesinde, kısa vadeli düşüş kanalının üst sınırına denk gelen 1,21 seviyesinin kritik bir direnç seviyesi olarak ön plana çıktığını görüyoruz (düşüş kanalı hareketi aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir). Teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri de göz önünde bulundurarak paritenin 1,21 seviyesini aşmakta başarısız olabileceği ve 1,21 civarından kısa vadeli satış fırsatı sunabileceği görüşündeyiz.

Bu çerçevede, beklentimiz doğrultusunda 1,21 seviyesinin aşılamaması durumunda paritenin 1,2050 seviyesine doğru geri çekilmesi beklenebilir. Teknik sinyaller doğrultusunda paritedeki düşüş eğiliminin önümüzdeki dönemde 1,20 seviyesine doğru devam etmesini beklemekteyiz. Ancak bu noktada, kısa vadede 1,21 direncin aşılması durumunda paritede yeniden yukarı yönlü hareketlerin ön plana çıkabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya’dan gelecek olan Aralık ayı Nihai TÜFE verileri ve Ocak Ayı ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi verileri açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22