EUR/USD Paritesi dolar endeksindeki yükselişin kesilmesiyle yön değişmişti! Peki EURUSD ne olacak?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Cuma günü ABD’den gelen Ağustos ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi ve İşsizlik Oranı verileri beklentilerden iyi bir gerçekleşme gösterirken, ücret artışları verileri de beklentilerin üzerinde geldi. ise aylık bazda %0,4 (beklenti %09, yıllık bazda ise %4,7’lik (beklenti %4,5) bir artış kaydetti. Verilerinin hemen ardından dolar endeksinde önemli bir hareketlenme görülmezken, ilerleyen dakikalarda endekste yükseliş hareketlerinin ön plana çıkmaya başladığı ve endeksin 93,23 seviyesine kadar yükseldiği takip edildi. Dolar endeksindeki yükseliş kalıcı olmazken, endeks kısa süre içerisinde 93 seviyesi altına geri dönü. ABD’den gelen olumlu istihdam ve ücret artışları verilerinin ardından 1,1781 seviyesine kadar geri çekilen EURUSD paritesi, dolar endeksindeki yükselişin kalıcı olmaması ile birlikte yeniden1,18 seviyesi üzerine dönüş yaptı. Cuma günü 1,1781 – 1,1870 bandında dalgalan EURUSD paritesi günü yatay bir seyirle kapattı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1835 seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli destek seviyemiz olan 1,1770 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden EURUSD paritesi, aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere bir yükseliş kanalı içerisinde hareket ediyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda paritenin 1,1770 desteği üzerinde kalmaya devam etmesini ve bugün içerisinde 1,1780 – 1,1880 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz.

Geçtiğimiz hafta Salı günü 1,20 seviyesi üzerini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren paritede, dolar endeksindeki görece güçlü seyir ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin euronun güçlü seyrine ilişkin endişelerini dile getirmesi, yaşanan geri çekilmede etkili oldu. Bu hafta Perşembe günü (10 Eylül) gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı paritedeki kısa vadeli görünüm açısından önemli olacak.

Bugün Almanya Temmuz ayı Sanayi Üretimi verileri ve Euro Bölgesi Eylül ayı Sentix Yatırımcı Güven Endeksi verisi takip edilecek. Bugün ABD’de resmî tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster